Warsztaty

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Specjalną formą terapii dla Amazonek są warsztaty terapii zajęciowej. Są to zajęcia w grupach o określonym profilu, które odbywają się w Ośrodku Szkolenia i Terapii w Wychodach, w ODK „Okrąglak”, a obecnie w pracowni przy ul. Prusa w Zamościu. Mają na celu stworzenie Amazonkom szansy rozwoju ich talentu, dają szansę rozwoju osobistego. I nie trzeba umieć szyć, rysować, malować, by w nich uczestniczyć. Wystarczą tylko dobre chęci. Praca grupowa daje możliwość lepszego poznania się i zaprzyjaźnienia. Uczy współpracy i zaufania oraz wymaga od nas cierpliwości i wytrwałości, a to potrzebne jest w walce z chorobą i w rehabilitacji. Pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość, snuć plany i realizować coraz ciekawsze pomysły. Daje też radość i  chęć do dalszej pracy i życia. A powstałe prace zachwycają, bo taka jest rola piękna.

Stowarzyszenie otwarte jest na nowe i ciekawe formy terapii, wynikające z potrzeb i inicjatywy Amazonek. Ponadto w siedzibie Klubu utworzono galerię prac powstałych na zajęciach, do obejrzenia i zakupu których, serdecznie zapraszamy. Są to unikatowe wyroby rękodzieła artystycznego – naprawdę piękny prezent dla bliskich – powstałe na zajęciach w reaktywowanej pracowni patchworków, pracowni decoupage, na zajęciach batiku.

Patchworki

Pracownia patchworków rozpoczęła działalność w latach wcześniejszych, ale ze względu na warunki lokalowe została zawieszona. Reaktywowana w 2009 r. Głównym projektantem i koordynatorem szyjącej ekipy jest Ela Pezacka. To warsztat szycia, gdzie według własnych projektów z kawałków materiału o różnych kolorach, wzorach i fakturach tworzy się prawdziwe dzieła sztuki. Powstają poduchy w różnych kształtach, typowe i nietypowe serwety, narzuty, unikatowe patchworki, obrusy, piękne igłą malowane obrazy. W swej niepowtarzalności, zdobią niejedno mieszkanie i budzą zachwyt, a nawet zazdrość gości.

Decoupage

Decoupage podbił nasze serca i pobudził twórczą pasję. Tu pracą kieruje i inspiracji dostarcza Ania Al Jorani. Uczy nas jakich używać materiałów, jakie stosować techniki. Praca polega na naklejaniu na pomalowane farbą akrylową przedmioty różnych wycinanych lub wyrywanych z serwetek i papieru motywów. Następnie przedmioty podlegają wielokrotnemu lakierowaniu oraz suszeniu. W czasie zajęć powstają oryginalne szkatułki kuferki, doniczki, wazony, pięknie zdobione lustra, niespotykane słoje, talerze, kanny, zegary i ikony. Często bezużyteczny już przedmiot ze śmietniska, nowe przeznaczenie oraz blask uzyska.

Batik

Bakcylem tworzenia metodą batiku zostałyśmy zauroczone i zarażone podczas warsztatów pod kierunkiem p. Magdaleny Cieplechowicz. Jest to ręczna technika barwienia, polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, aż do uzyskania pożądanego efektu. W ten sposób powstają na tkaninie niepowtarzalne wzory i kolory, z której powstają przepiękne obrazy, obrusy, zasłony. Na razie były to nieśmiałe próby tworzenia i zgłębiania tajników sztuki, jednak mamy nadzieję, że zaowocują pięknymi pracami. Bo zupełnie niechcąco z płótna zwykłego, można wyczarować prawdziwe sztuki dzieło.

Galeria Sztuki

W siedzibie Stowarzyszenia utworzono Galerię Prac Amazonek powstałych na zajęciach terapii zajęciowej w poszczególnych pracowniach. Są to unikatowe wyroby rękodzieła artystycznego. Sztuka użytkowa lub dekoracyjna wnętrz. Budząca zachwyt oraz zainteresowanie odwiedzających. Zdobi nie jedno mieszkanie, nawet u przyjaciół z Niemiec. Jak przystało na artystyczne wyroby nie są niestety zbyt tanie, gdyż wymagają dużego nakładu materiałów i pracy. Każdy przedmiot ma  swoją historię, swoją duszę i nasze serce. I ma cel. Daje rehabilitację schorzenia oraz radość tworzenia, przywraca nam marzenia oraz chęć istnienia.

 „Pamiętaj, iż twoja własna determinacja, by osiągnąć sukces, 

liczy się bardziej, niż cokolwiek innego na świecie.”

Abraham Lincoln

Możliwość komentowania została wyłączona.