Rehabilitacja psychiczna
Rehabilitacja psychiczna jest drugim głównym celem działalności Klubu. Ma za zadanie likwidowanie stresu wywołanego diagnozą i obciążającym leczeniem. W procesie długotrwałego leczenia raka piersi poprzez chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię i zabiegi chirurgiczne bardzo ważna jest nasza psychika i ktoś, kto pomoże nam odzyskać równowagę emocjonalną, uświadomi, że rak piersi to nie wyrok, przywróci chęć walki o każdy dzień życia i nauczy brać i dawać szczęście. Ktoś, kto pomoże nam zaakceptować chorobę i siebie, pomoże otworzyć się na ludzi, pomoże wyzbyć się lęku, pomoże uwierzyć, że jesteśmy pełnowartościowymi kobietami w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym. Klub od początku działalności zapewnia profesjonalną pomoc świadczoną przez doświadczonych psychologów i wspaniałych ludzi. Przez lata działalności Klubu swego wsparcia udzielały nam:
- Psycholog mgr Joanna Górska-Wójcik udzielała nam indywidualnego wsparcia, prowadziła relaksację grupową, uczyła jak dalej być aktywną, czerpać radość z życia i jak uwalniać się od tego co nam szkodzi.
- Psycholog Anna Oleszczuk-Sawoniewicz wskazała nam jak zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć na istotne problemy i pytania. Prowadziła relaksacje uwalniające nas od złych emocji.
- Psycholog Basia Gosieniecka przynosiła nam nieocenioną pomoc, dawała nam wiarę w siebie, uczyła jak być szczęśliwą i dawać szczęście innym, mimo choroby. Nauczyła nas relaksacji i wizualizacji. Pomogła nam pokochać siebie, dawała siłę wewnętrzną, by odważnie aż do bólu spojrzeć na siebie bez upiększeń i łatwych rozgrzeszeń.
- Psycholog Iwona Nawara – psycholog kliniczny Onkologii Krakowskiej pomagała nam w poszukiwaniu tej jednej, własnej drogi ułożenia sobie życia z chorobą pomimo choroby.
- Psycholog Wiola Pukos uczyła nas kroczyć spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, cieszyć się i żyć „pełną piersią”.
- Psycholog Ania Cieklińska nasza koleżanka uczy nas unikania problemów w życiu innych ludzi, wyciszania złych emocji, jak być szczęśliwą. Prowadzi zajęcia relaksacji metodą C. Simontona.
Wielokrotnie miałyśmy też możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach psychologicznych, prowadzonych przez specjalistów-doradców Federacji Amazonek. Jak widać praca z psychologiem jest ważna, a każdy wnosi inne spojrzenie oraz wartości. Rehabilitacja obejmuje różne formy psychoterapii np.: psychoterapię grupową lub indywidualną, relaksację, artterapię, choreoterapię.
Psychoterapia
Jest bardzo potrzebna w powrocie do zdrowia kobiet po leczeniu raka piersi. Najczęściej jest to forma terapii grupowej, bądź w razie konieczności terapii indywidualnej, metodą C. Simontona. Program stawia sobie za cel poprawę funkcjonowania emocjonalnego pacjenta, wzrost zaangażowania w trudny proces leczenia, poprawę komunikacji z otoczeniem, poprawę samooceny oraz wydajności społecznej. To skuteczna metoda, stosowana w ośrodkach onkologicznych na całym świecie, bo poradzić sobie samemu z chorobą, jej leczeniem i ograniczeniami jakie niesie jest nam trudno. „Jak dobrze nam zdobywać góry!”
Relaksacja
To jedna z form psychoterapii grupowej, która ma za zadanie wyciszenie umysłu, uporządkowanie naszych myśli, uwolnienie od złych emocji, rozluźnienie zbyt napiętych mięśni, zredukowanie codziennego stresu. Lepsze funkcjonowanie emocjonalne ma korzystny wpływ na stan naszego układu immunologicznego, a przez to w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy skuteczności leczenia. Polega na wywoływaniu w wyobraźni przy relaksacyjnej muzyce przyjemnych wyobrażeń i obrazów. Po rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu oraz odczuciu ogólnej ciepłoty ciała następuje rozluźnienie. „Płynie łódź życia mojego!”
Artterapia
To forma pracy psychoterapeutycznej przez sztukę, korzystająca z różnorodnych metod: technik plastycznych, muzycznych, literackich, teatralnych. Wspiera proces poznawania siebie i samoakceptacji, pomaga radzić sobie z własnymi emocjami. Wyzwala spontaniczność i swobodę ekspresji, uczy technik skutecznej komunikacji. Pozwala na zaspokajanie takich potrzeb jak: akceptacja, bezpieczeństwo, bycie rozumianym i docenianym. Uwalnia talenty i twórczą energię drzemiącą w nas, otwiera na świat nieznanych doświadczeń. I oczywiście uwrażliwia na otaczające nas piękno i życie. „Więc choć, pomaluj mój świat!”
Choreoterapia
Jest to forma terapii wspomagającej, oznaczająca leczenie tańcem, który porusza ciało w sposób niewymuszony. To taniec naszej duszy, który rozwija świadomość ciała i uczuć, a zatem świadomość siebie. Obejmuje taniec, ćwiczenia muzyczno–ruchowe, improwizacje ruchowe do muzyki. Ruch ma doprowadzić do jedności fizycznej i psychicznej człowieka. Poprzez ruch w tańcu możemy kruszyć blokady mięśniowe i uwalniać zgromadzone napięcia, stłumione emocje, a tym wpływać na poprawę jakości życia. Możemy poczuć się zupełnie wolni, nieograniczeni czasem i miejscem. „Tylko mnie poproś do tańca!”
„Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej,
osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych.”
Henry Ford