Zaopatrzenie

Punkt Zaopatrzenia Ortopedycznego

Bardzo ważnym elementem rehabilitacji psychofizycznej kobiet po leczeniu raka piersi jest prawidłowo dobrana kształtem i rozmiarem proteza piersi, bielizna, stroje kąpielowe. Protezy piersi dobiera się indywidualnie dla każdej kobiety, z uwagi na dostosowanie do fizjonomii oraz zaspokojenie osobistych wymagań. Jednak wszystkie protezy powinny spełnić podstawowe potrzeby kobiet po operacji piersi: komfort i poczucie bezpieczeństwa. Kobieca i modna bielizna przywraca dobre samopoczucie, pozwala na nowo poczuć się kobietą. Powinna łączyć wygodę i specjalny krój, zapewniający dyskrecję. Stroje kąpielowe powinny zapewniać kobiecie pewność siebie, pozwolić pokazać figurę i aktywnie spędzać czas na plaży czy basenie.  W Klubie można nabyć specjalistyczną bieliznę i stroje kąpielowe. Istnieje możliwość zakupu klinów, taśmy do kinesiotapingu i w razie potrzeby doboru peruki i nabycia bezpłatnych ulotek informacyjnych na temat zapobiegania, wykrywania, leczenia raka piersi i rehabilitacji.

W siedzibie Stowarzyszenia czynny jest codziennie w godz. 0900 – 1500 punkt zaopatrzenia ortopedycznego,  realizujący zlecenia na protezy piersi. Każda pacjentka ma możliwość korzystania ze zlecenia na nowe protezy i ich refundację co dwa lata.  Zlecenia na protezy piersi i peruki wystawia lekarz onkolog.  Termin realizacji zlecenia trwa miesiąc od daty wystawienia, po wcześniejszym zatwierdzeniu przez NFZ przy ul. Partyzantów 3. W wypadku utraty ważności zlecenia należy zmienić datę u lekarza i w NFZ. Kwota refundacji zarówno peruk jak i protez piersi wynosząca obecnie 250 zł. pozwala na całkowite pokrycie kosztów peruki, bądź protezy standardowej lub częściową refundację protezy typu light. Przy zakupie protezy droższej różnicę w cenie należy opłacić gotówką. Posiadając ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności można ubiegać się o dofinansowanie kosztów zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny ze środków PFRON na pisemny wniosek złożony wraz z fakturą (druki wniosków w Klubie lub w n/w jednostkach) w zależności od dochodów i odpowiednio do miejsca zamieszkania w MCPR ul. Partyzantów 3 pok. 305 – dla kobiet z miasta Zamość, a w PCPR ul. Partyzantów 3 pok. 215 – dla kobiet z powiatu.

W celu orzeczenia stopnia niepełnosprawności należy wystąpić w wnioskiem i zaświadczeniem lekarskim oraz posiadaną dokumentacją medyczną do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ul. Peowiaków 8. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (na cele pozarentowe) jest, dla prawnego potwierdzenia niepełnosprawności, równoznaczne z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS. Ustanowiono trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny stopień niepełnosprawności jest równoznaczny z całkowitą niezdolnością do pracy i do samodzielnej egzystencji – I gr. inwalidzka, umiarkowany stopień niepełnosprawności czyli całkowita niezdolność do pracy – II gr. inwalidzka i lekki stopień niepełnosprawności tj. częściowa niezdolność do pracy – III gr. inwalidzka.

Orzeczenie o niepełnosprawności i jej stopniu umożliwia korzystanie z przysługujących ulg, preferencji i uprawnień dla osób niepełnosprawnych. Uprawnia osoby niepełnosprawne między innymi do ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (głównie używanie własnego samochodu na dojazd na zabiegi rehabilitacyjne, wydatki na zakup stałych leków, wydatki na zakup gorsetów ortopedycznych, odpłatny pobyt na turnusach rehabilitacyjno – leczniczych). Uprawnia niepełnosprawne osoby pracujące do przysługujących uprawnień z zakresu prawa pracy zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (głównie skrócenie wymiaru czasu pracy w ciągu doby o 1 godz. tj. do 35 godz. tygodniowo, niezatrudnianiu w godzinach nocnych i dodatkowe 10 dni urlopu w roku). Uprawnia osoby niepełnosprawne do ubiegania się o kartę parkingową zgodnie ze spełnieniem przesłanek określonych w ustawie prawa o ruchu drogowym (głównie korzystanie z wyznaczonych miejsc parkingowych i niestosowanie się do niektórych znaków drogowych przy niepełnosprawności wynikającej z upośledzenia narządu ruchu). Uprawnia osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności do korzystania z ulg za przejazdy zgodnie z ustawą o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (głównie 49% ulgi w przejazdach PKP i PKS zwykłych lub 37% ulgi w przejazdach PKP i PKS pośpiesznych oraz 95% zniżki w przejazdach PKP i PKS dla osoby będącej opiekunem, bezpłatnych przejazdów wraz z opiekunem komunikacją miejską). Uprawnia je także do korzystania ze zwolnienia od opłaty abonamentowej rtv zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych (głównie opłaty za odbiorniki telewizyjne i radiowe). Uprawnia ponadto te osoby do korzystania ze świadczeń opiekuńczych zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych po złożeniu wniosku i oryginału orzeczenia w MOPS lub w GOPS odpowiednio do miejsca zamieszkania (głównie zasiłku pielęgnacyjnego). Warto zapoznać się z gwarantowanymi prawem ulgami oraz trybem ich zastosowania w życiu, gdyż mogą one, choćby w niewielkim stopniu, ułatwić codzienne funkcjonowanie osobie z niepełnosprawnością.

Protezy piersi

Bardzo ważne jest, aby prawidłowo dostosować zarówno protezę jak i gorsety, indywidualnie dla potrzeb każdej kobiety, w celu zachowania symetrii po operacji całkowitej lub oszczędzającej piersi oraz podniesienia komfortu jej życia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. W tym dyskretnie i fachowo pomoże nasza Koleżanka, która przeszła odpowiednie szkolenie, i która doskonale rozumie przeżycia kobiet, ich obawy, wymagania i zachowania związane z chorobą. Która cierpliwie, aż do skutku będzie sięgać po kolejne rozmiary oraz wzory protez. Według sortu: wszystko dla kobiet komfortu!

Bogate oferty

Od czasu zastosowania pierwszej protezy w 1952 roku wiele zmieniło się w technologii produkcji protez, co ma znaczenie dla jakości i trwałości, ale przede wszystkim komfortu stosowania przez kobiety. Obecnie dostępne są protezy: klasyczne, light asymetryczne i symetryczne, light soft, Elite – lekkie w dużych rozmiarach, ultra light – dla pań z obrzękiem limfatycznym oraz direct – przylepne. W ofercie są również protezy po operacjach oszczędzających oraz dodatki po rekonstrukcjach piersi. Wszystkie  protezy dostępne są też w trzech kolorach skóry. Według wzoru: do wyboru, do koloru!

Pokazy firm

Stowarzyszenie stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniom Amazonek oraz coraz to nowszym rozwiązaniom i trendom w modzie, a przede wszystkim funkcjonalności bielizny, w spełnianiu jej podstawowych funkcji rehabilitacyjnych. Otwarte jest na różnego rodzaju prelekcje i pokazy firm. Daje nam to możliwość porównania ofert i dostosowania do osobistych preferencji każdej z nas. Poznajemy nowe wzory protez, bielizny, strojów kąpielowych, rękawów ortopedycznych. Oferta bogata i mamy nadzieję, że coraz lepsza. Tylko o la Boga: czemu taka droga!

Najnowsze kolekcje

Postęp techniki widoczny jest też w produkcji peruk. Obecnie peruki wykonywane są z tworzyw wręcz do złudzenia przypominających naturalne struktury włosów. Tak samo kolorystyka oraz fryzura odpowiada najnowszym trendom mody i stylu. Ważne, aby w trudnym czasie dla kobiet, jakim jest niestety wypadanie włosów wskutek chemioterapii, panie czuły się dobrze i kobieco. Obecnie firmy uczą prawidłowej pielęgnacji peruk, przybliżają zasady doboru fryzury i nakrycia głowy do typu twarzy, karnacji, urody, by wyglądać naturalnie i czuć się dobrze. A tak dokładnie: ładnemu we wszystkim ładnie!

Oferta Amoeny

Amoena z łac. wdzięk, powab to światowy lider w dziedzinie produkcji protez piersi i bielizny. W ofercie ma specjalną bieliznę i stroje kąpielowe. Celem firmy jest jak najlepsze zaopatrzenie kobiet po mastektomii. Firma co roku przedstawia swoją ofertę i nasze Amazonki stają się modelkami na wybiegu. I wyglądają uroczo. Aby udzielić kobietom wsparcia, dodać odwagi i na bieżąco przekazywać najnowsze wiadomości powstał bezpłatny magazyn Amoena Life, zawierający najnowsze informacje medyczne, porady psychologa i osobiste doświadczenia kobiet. Jak mało która: ciekawa lektura!

Materiały informacyjne

W biurze Stowarzyszenia można nabyć bezpłatne ulotki i poradniki o tematyce nowotworowej piersi. W poradnikach pokazane są obrazowo techniki samobadania piersi, które w obecnych czasach powinna znać każda dbająca o swoje zdrowie kobieta, już od młodych lat. Pokazane są też techniki rehabilitacji dla kobiet po leczeniu raka piersi. To bardzo ważne, aby mieć podstawową wiedzę o zagrożeniach i profilaktyce zdrowotnej. Świadomość ta często chroni przed rozwojem choroby oraz uwrażliwia na odczucia innych. O zdrowiu nigdy nie jest za dużo. Należycie: walcz o zdrowie, walcz o życie!

 „Jeśli kobieta jest szczęśliwa, jest także piękna.”

Sophia Loren

Możliwość komentowania została wyłączona.