Rok 2014

Dotychczasowe działania i prace – rok 2014

Stowarzyszenie Kobiet po Leczeniu Raka Piersi Amazonki w Zamościu zrealizowało zadanie: „Moje życie”

W FORMIE WSPIERANIA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO PRZEZ URZĄD MIASTA ZAMOŚĆ

w ramach: Ochrony i promocji zdrowia

– edukacja i wczesna rehabilitacja osób z chorobami nowotworowymi

w okresie od 01.01.2014. do 31.12.2014.

Zorganizowano cotygodniowe zajęcia z kinezyterapii. Przeprowadzono sesje z drenażu limfatycznego w celu zatrzymania obrzęku postępującego i zapobiegające stwardnieniu kończyny. Wolontariuszki przeprowadziły bezpośrednie spotkania z aktualnie chorującymi kobietami niosąc wsparcie psychiczne i emocjonalne, odwiedzając ośrodek chirurgii onkologicznej w Szpitalu Papieskim w Zamościu. Pełniły też dyżury w siedzibie stowarzyszenia monitorując telefonicznie stan emocjonalny kobiet po leczeniu raka piersi, jak również prowadząc rozmowy z kobietami odwiedzającymi stowarzyszenie. Udzielono porad indywidualnych w ramach indywidualnych sesji z psychologiem. Zorganizowano wykład otwarty na temat raka szyjki macicy. Odbyły się spotkania edukacyjne z młodzieżą ponad gimnazjalną. W trakcie spotkań edukacyjnych i wykładu otwartego rozdano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi.

Realizacja projektu zapewniła prowadzenie podstawowego postępowania po mastektomii w zakresie rehabilitacji fizycznej. Prowadzone sesje drenażu limfatycznego i kinezyterapii nie pogłębiły kalectwa. Wizyty w szpitalu na oddziale chirurgii onkologicznej, uświadomiły kobietom aktualnie chorującym, że po diagnozie nie kończy się życie. Jaka jest procedura postępowania po zabiegu chirurgicznym, jak prowadzić rehabilitację i gdzie jest ona prawidłowo prowadzona. Rozmowy pomogły w pokonaniu stresu i stanów depresyjnych, wzmocniły ich siły witalne do walki z chorobą, pomogły kobietom pokonywać strach i lęk onkologiczny, dając szansę odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Na bieżąco prowadzony był monitoring osób z nawrotem choroby i prowadzone były rozmowy wspierające przez wolontariuszki dyżurujące w siedzibie klubu. Najbardziej potrzebującym na indywidualne zgłoszenia zapewniono indywidualne rozmowy z psychologiem. Zorganizowano wykład otwarty na temat raka szyjki macicy i dodatkowo spotkania edukacyjne z młodzieżą, podczas których kolportowano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi.Stowarzyszenie zrealizowało zadanie; „Moje życie” W FORMIE WSPIERANIA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO PRZEZ URZĄD MIASTA ZAMOŚĆ w ramach Ochrony i promocji zdrowia – edukacja i wczesna rehabilitacja osób z chorobami nowotworowymi, w okresie od 01.01.2014. do 31.12.2014.

Zorganizowano cotygodniowe zajęcia z kinezyterapii. Przeprowadzono sesje z drenażu limfatycznego w celu zatrzymania obrzęku postępującego i zapobiegające stwardnieniu kończyny. Wolontariuszki przeprowadziły bezpośrednie spotkania z aktualnie chorującymi kobietami niosąc wsparcie psychiczne i emocjonalne, odwiedzając ośrodek chirurgii onkologicznej w Szpitalu Papieskim w Zamościu. Pełniły też dyżury w siedzibie stowarzyszenia monitorując telefonicznie stan emocjonalny kobiet po leczeniu raka piersi, jak również prowadząc rozmowy z kobietami odwiedzającymi stowarzyszenie. Udzielono porad indywidualnych w ramach indywidualnych sesji z psychologiem. Zorganizowano wykład otwarty na temat raka szyjki macicy. Odbyły się spotkania edukacyjne z młodzieżą ponad gimnazjalną. W trakcie spotkań edukacyjnych i wykładu otwartego rozdano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi.

Realizacja projektu zapewniła prowadzenie podstawowego postępowania po mastektomii w zakresie rehabilitacji fizycznej. Prowadzone sesje drenażu limfatycznego i kinezyterapii nie pogłębiły kalectwa. Wizyty w szpitalu na oddziale chirurgii onkologicznej, uświadomiły kobietom aktualnie chorującym, że po diagnozie nie kończy się życie. Jaka jest procedura postępowania po zabiegu chirurgicznym, jak prowadzić rehabilitację i gdzie jest ona prawidłowo prowadzona. Rozmowy pomogły w pokonaniu stresu i stanów depresyjnych, wzmocniły ich siły witalne do walki z chorobą, pomogły kobietom pokonywać strach i lęk onkologiczny, dając szansę odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Na bieżąco prowadzony był monitoring osób z nawrotem choroby i prowadzone były rozmowy wspierające przez wolontariuszki dyżurujące w siedzibie klubu. Najbardziej potrzebującym na indywidualne zgłoszenia zapewniono indywidualne rozmowy z psychologiem. Zorganizowano wykład otwarty na temat raka szyjki macicy i dodatkowo spotkania edukacyjne z młodzieżą, podczas których kolportowano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi.

Moje Życie – Miasto Zamość

19 października 2014  W ramach projektu Ochrona i promocja zdrowia – edukacja i wczesna rehabilitacja osób z chorobami nowotworowymi dofinansowanym przez Miasto Zamość „Zamojskie Amazonki” realizują zadanie „Moje życie”. Rozpoczęły się bezpośrednich spotkania informacyjno- edukacyjnej z zakresu samobadania raka piersi z młodzieżą ponad gimnazjalną. Pierwsze odbyło się 19 października w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Zorganizowano je przy współpracy Pedagoga Szkolnego i Pielęgniarki Szkolnej. Młodzież jest „przekaźnikiem „ uzyskanej wiedzy na forum swojej rodziny, a młode dziewczęta nabiorą dobrych nawyków samobadania. Przekaz o konieczności samobadania w myśl zasady” taniej zapobiegać niż leczyć” wysłany przez najbardziej wiarygodnych uczestników procesu leczenia, jakim są „Amazonki”, czyli kobiety, które przeszły leczenie raka, w przyszłości zaowocuje pozytywnymi zachowaniami oraz przyniesie wymierne efekty także finansowe.

Zobacz jest nas tysiące – Starostwo Powiatowe Zamość

03-04 października 2014  Stowarzyszenie Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi„Amazonki” w Zamościu zrealizowało  przyjęty przez  Zarząd Powiatu w Zamościu PROJEKT ZADANIA PUBLICZNEGO z zakresu Wspierania działań na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki i krajoznawstwa pod nazwą „Zobacz – jest nas tysiące” w terminie 03.10-04-10.2014, Sposób realizacji zadania: Organizacja 2 dniowego wyjazdu turystycznego dla 35 osób z elementami turystyki kwalifikowane.j Założenia programu wycieczki : Zamość – Sandomierz – Jędrzejów – Nagłowice – Częstochowa.

Integracja przy ognisku – Wólka Orłowska

22 lutego 2014  Bez względu na pogodę dnia 22 lutego 2014 roku Krysia Bartyka organizuje kulig. Takie ogłoszenie wisiało w Klubie od kilku dni. I oczywiście spotkanie się odbyło, tylko ze względu na wiosenną aurę zmieniono kulig na ognisko na podwórzu u Krysi, potańcówkę też na podwórzu i dla chętnych spacer do pobliskiego lasu. I jak to bywa u Krysi i Zdzisia oczywiście gości nie brakowało. Były Amazonki, byli sąsiedzi, rodzina i przyjaciele. Oczywiście niczego tam nie brakowało. Było pyszne jedzonko, skoczna muzyka i oczywiście coś na rozgrzewkę. Ale najważniejsze była fajna atmosfera i zabawa. Oczywiście nikt nie miał wątpliwości, że może tam być inaczej. Oczywiście do domu wracało towarzystwo uchachane, dotlenione, zmordowane. Oczywiście warto było, oj warto.

Święta Agata naszą Patronką

05 lutego 2014  „Dobra nowina zawiera się w przesłaniu, że cierpienie może mieć dla człowieka i dla całego społeczeństwa także znaczenie pozytywne, gdyż może stać się siłą, która uświęca.” Jan Paweł II. „Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale musimy odnieść zwycięstwo.” Słowa Ojca Pio są dla nas, Zamojskich Amazonek drogowskazem w swojej działalności. Od 16 lat wspieramy się wzajemnie, bowiem w obliczu choroby nie można być samotnym. W gronie doświadczonych koleżanek szukamy nadziei, oparcia, by budować wiarę, pielęgnować optymizm i nadzieję, by utrwalać przekonanie, że rak to nie wyrok, że dalej można żyć, choć inaczej bo bardziej świadomie, dojrzalej i bardziej dla innych. Naszym celem jest wszechstronna pomoc kobietom chorym na raka w przezwyciężaniu stresu wywołanego diagnozą i bardzo obciążającym leczeniem poprzez profesjonalną pomoc psychologiczną i rehabilitację fizyczną, warsztaty terapii zajęciowej itp. Prowadzimy działalność w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki wśród kobiet i młodzieży jak również działania edukacyjne. Każda forma prowadzonej działalności to dla nas psychiczna mimikra – jesteśmy pewne siebie, aktywne, umiemy czerpać radość z życia. W tym przekonaniu wspomagają nas nasi przyjaciele, lekarze i pielęgniarki, darczyńcy, którzy widzą sens naszej działalności, naszych ludzkich odczuć i postaw związanych z chorobą, samopomocą, leczeniem i po prostu życiem. A w tym wszystkim delikatnie powiązanym nicią Boskiej Opatrzności wspierają nas kapłani z naszego kościoła patronalnego p.w. św. Michała Archanioła w Zamościu. Mamy w nim obraz św. Agaty, naszej patronki, której zawierzamy nasze modlitwy w cierpieniu. 05 lutego każdego roku, we wspomnienie św. Agaty spotykamy się na wspólnej modlitwie, nie tylko Amazonki i ich rodziny, przyjaciele ale również wszyscy chorzy onkologicznie, by z jej pomocą godnie walczyć z chorobą. W bieżącym roku we wspomnienie Św. Agaty Eucharystii przewodniczył Ks. Biskup Pomocniczy Mariusz Leszczyński, a koncelebrowali Ks. Prałat dr Wiesław Galant – proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Zamościu, Ks. Rudolf  Karaś – kapelan Zamojskich Amazonek, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Horyszowie, Ks. Czesław Koraszyński i Ks. Jacek Kania – kapelani Szpitala Jana Pawła II w Zamościu oraz Ks. Rafał Muda z parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Tomaszowie Lub. – kapelan Amazonek w Tomaszowie Lub. „To nas szczególnie ukochał Bóg i dał nam poznać smak życia, On nam na nowo pokazał świat, dał radość wspólnego bycia…” Słowami hymnu Amazonek autorstwa naszej koleżanki Marianny Olszewskiej, zaśpiewanym przez p. Irenę Dużyńską, kierownika artystycznego zespołu „Sitanianie” rozpoczęła się przepiękna Eucharystia w naszej intencji. Ks. Prałat Wiesław Galant serdecznymi słowami powitał wszystkich uczestników wspólnej modlitwy. Ks. Biskup w swojej homilii zaznaczył, że w naszym życiu wiary nie ma rzeczy przypadkowych, przesłanie Ewangelii jest cenne dla każdego z nas, jak ważne jest poczucie swojej wielkości, gdzie niejednokrotnie pycha jest siłą, która zniewala człowieka. Ewangelia jest piękna, wymowna i bliska każdemu z nas poprzez bliskość Jezusowi, który tak jak kiedyś w Nazarecie tak i dziś uczy nas pokory. Tak jak kiedyś tak i dziś ludzie bywają niepokorni, jest wiele zła, obojętności na ludzkie cierpienie. Bądźcie znakiem pokornego Jezusa poprzez wasze cierpienie, poprzez wasz krzyż ale bądźcie też znakiem nadziei dla siebie i dla innych choć jesteście przybici do krzyża – te piękne słowa głęboko utkwiły w naszych sercach. Wskazując na Św. Agatę, jej oddanie wierze i Chrystusowi wskazał jak ważne jest naśladowanie swojej patronki, jak ważne jest wzajemne wsparcie i niesienie nadziei, jak ważna jest wiara.  Zaznaczył, że pokora jest jedyną drogą, która w cierpieniu otwiera nas na uzdrowienie. Ks. Biskup w swojej homilii znalazł klucz do naszych serc, za co dziękujemy słowami: Bóg zapłać! W czasie  Mszy św. udzielono sakramentu namaszczenia chorych, w czasie którego p. Irena zaintonowała hymn Amazonek: „ Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych, wszystkich ludzi uszczęśliwię, tylko proszę daj mi Panie skrawek nieba, i  nic więcej, i nic więcej mi nie trzeba”(refren). Nasza Koleżanka Bogusia Sternik podziękowała Ks. Biskupowi i kapłanom za dar łaski spotkania, które w naszym życiu i chorobie wzmacnia nas, daje siły do dalszej działalności dla dobra nas wszystkich. /Jadwiga Dubas/

Światowy Dzień Walki z Rakiem – Warszawa 

04 lutego 2014  W Warszawie podczas konferencji Światowy Dzień Walki z Rakiem zainaugurowano portal internetowy www.publicznecentraonkologii.pl. Jest to kompleksowe wsparcie onkologiczne dla pacjentów stanowiące kompendium wiedzy z zakresu onkologii, profilaktyki i informacji o ofercie 14 centrów onkologii. Konferencja zorganizowana została przez Radę Dyrektorów Publicznych Centrów Onkologii oraz portalu www.publicznecentraonkologii.pl. Centra Onkologii jednoczą się w walce o jakość usług, a portal daje wiedzę o chorobie i jej leczeniu – to główne przesłanie do zapoczątkowania zmian w polskiej onkologii. Wzrastające wydatki na leczenie nie poprawiają wskaźników wyleczalności, które są jednym z najniższych w Europie, przy czym zachorowalność na raka jest 4-krotnie wyższa w ciągu ostatniej dekady. Nie do zaakceptowania jest dowolność postępowania diagnostycznego i leczniczego, a referencyjność świadczeniodawców jest uznaniowa a nie certyfikowana. Problemem jest rozproszenie realizacji świadczeń onkologicznych i kadry, co za tym idzie rozpraszanie funduszy. Uważa się, że rynek świadczeń onkologicznych nie powinien być rynkiem wolnym – „doskonale” konkurencyjnym a powinien być rynkiem regulowanym, posiadającym odpowiednie mechanizmy i narzędzia, których w onkologii polskiej brakuje. Priorytetowym działaniem zmierzającym do zmian  w polskiej onkologii powinno być powołanie Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii na bazie Centrum Onkologii. Taka jednostka będzie w stanie przeanalizować rzeczywiste potrzeby w zakresie onkologii klinicznej, radioterapii i chirurgii oraz dokonać przeglądu świadczeniodawców wraz z oceną ich potencjału w zakresie kadr, wyposażenia i sprzętu a także opracować zasady planowania i realizacji leczenia pacjenta w zależności od zaawansowanie nowotworu – ma to poprawić skuteczność leczenia. Taki instytut byłby inspirujący i wspierający NFZ. Ponadto brak jest referencyjności leczenia – od diagnozy musi być ustalony wielosystemowy plan leczenia. Powinien również obowiązywać Cancer Plan – współpraca między Centrami a mniejszym ośrodkami oraz zniesienie limitów na leczenie onkologiczne. Ambasadorkami konferencji były – Krystyna Kofta i Katarzyna Grochola. Wręczono statuetki – Anioły Onkologii Krystynie Kofcie, Katarzynie Grocholi, Idzie Karpińskiej – prezes Ogólnopolskiej Org. Kobiet „Kwiat Kobiecości”, Antoniemu Rodowicz – Fundacja „Tam i z Powrotem” oraz Jackowi  Gugulskiemu – Prezesowi Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. W konferencji z ramienia naszego Stowarzyszenia udział wzięły dr Teresa Sosnowska – Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu i Jadwiga Dubas – Zamojska Amazonka.

Możliwość komentowania została wyłączona.