Samobadanie

Samobadanie piersi

Samodzielne badanie piersi jest tanią i prostą metodą wczesnego wykrywania guzków i innych nieprawidłowości w piersiach. 

Aczkolwiek badanie, przeprowadzone na 250 tys. kobiet w Szanghaju, nie wykazało redukcji umieralności z powodu nowotworu piersi w grupie wykonującej samobadanie w porównaniu z grupą kontrolną, to jednak wiadomo, że ponad 90% nowotworów piersi jest wykrywanych przez same kobiety w czasie samobadania.

Samobadanie piersi można wÅ‚Ä…czyć w nawyki pielÄ™gnacyjne tego narzÄ…du. Lepsze poznanie jego cyklicznych zmian, zwiÄ…zanych z funkcjonowaniem caÅ‚ego organizmu kobiety, pozwala lepiej wsÅ‚uchiwać siÄ™ w to, „co piersi majÄ… do powiedzenia”.

Cele samobadania

Przystępując do samobadania, kobieta musi sobie uświadomić następujące cele tej procedury:

    • pierwszy – poznanie budowy wÅ‚asnych piersi i ich zmian w cyklach miesiÄ…czkowych;
    • drugi – poznanie zmian, które mogÄ… wystÄ…pić w piersi,
    • trzeci – poznanie techniki badania piersi;
    • czwarty i najważniejszy – uzyskanie wiedzy i praktycznej sprawnoÅ›ci w ocenie zmian, które nazywamy „sygnaÅ‚ami ostrzegawczymi”.

WystÄ…pienie „sygnaÅ‚u ostrzegawczego” jest bezwzglÄ™dnym powodem do natychmiastowego udania siÄ™ do lekarza.

Technika

Samobadanie piersi winno być poprzedzone ich oglądaniem w lustrze. Kobieta powinna zwrócić uwagę na symetrię obu piersi, zmiany w ich kształcie, wygląd otoczek i brodawek. Badanie takie wymaga spełnienia prostych warunków: duże lustro i dobre oświetlenie.

Piersi należy oglÄ…dać w kilku „pozycjach”: z rÄ™kami na biodrach, z rÄ™kami podniesionymi do góry, z rÄ™kami opuszczonymi wzdÅ‚uż tuÅ‚owia, wreszcie w pozycji pochylonej.

Oglądając się w lustrze, zmieniając pozycje, należy przypomnieć sobie wszystkie fakty z życia, które mogły doprowadzić do uszkodzeń piersi. Zarówno związane z czynnikami zewnętrznymi (infekcje, urazy), jak i naszymi zaniedbaniami i brakiem należytej pielęgnacji.

W każdej pozycji oceniamy kształt i symetrię całych piersi oraz dołów pachowych. Następnie oglądamy piersi bardziej szczegółowo, zwracając uwagę na zmiany na brodawkach, otoczkach brodawkowych i skórze. W czasie pierwszych seansów oglądania należy nauczyć się anatomii własnych piersi z ich cechami indywidualnymi.

Należy zwrócić uwagÄ™ na ksztaÅ‚t, wielkość piersi, ich uÅ‚ożenie (niskie, wysokie), konsystencjÄ™. NastÄ™pnie – obejrzeć skórÄ™, zwracajÄ…c uwagÄ™ na rozstÄ™py, przebarwienia, wÅ‚osy.

Kolejnym etapem jest ocena otoczek brodawkowych. Oceniamy ich ksztaÅ‚t i wielkość. Ważnym elementem jest ocena stanu brodawek. Szczególnie „wciÄ…gniÄ™cie” brodawek może być objawem niepokojÄ…cym, jeżeli nie byÅ‚o go wczeÅ›niej.

Do objawów, które powinny zwrócić uwagę przy oglądaniu kształtu piersi, należy zmiana ich symetrii i kształtu, w poszczególnych pozycjach. Ponadto ważnym objawem są zmarszczenia i uwypuklenia skóry, a także wciągnięcia, które mogą świadczyć o zmianach wewnętrznych struktur piersi, wywołanych przez proces chorobowy.

Do zmian, na które należy zwrócić uwagÄ™, oglÄ…dajÄ…c skórÄ™ piersi, należą: brodawki, guzki, naczyniaki, znamiona na skórze, zaczerwienienie skóry piersi miejscowe i uogólnione, skóra podobna do „skórki pomaraÅ„czy”. Podobne zmiany jak na skórze mogÄ… wystÄ™pować w otoczkach brodawkowych. Przy oglÄ…daniu brodawek piersiowych trzeba zwrócić uwagÄ™ na zmianÄ™ ich ksztaÅ‚tu i wielkoÅ›ci, na zaczerwienie, owrzodzenie lub „wciÄ…gniÄ™cie”.

Technika badania dotykiem polega na samodzielnym przeprowadzaniu przez kobietÄ™ badania obu gruczołów piersiowych, w tej samej fazie cyklu miesiÄ…czkowego, tj. 2-3 dni po miesiÄ…czce (kobiety niemiesiÄ…czkujÄ…ce – raz w miesiÄ…cu).

W czasie samobadania należy przestrzegać następujących zasad:

    • należy dotykać skóry piersi caÅ‚Ä… dÅ‚ugoÅ›ciÄ… palców, a badać opuszkami palców;
    • trzeba rozpoczynać badanie zawsze w tym samym miejscu;
    • należy wykonywać zawsze peÅ‚ne samobadanie, tj. badać pierÅ›, okolicÄ™ nad- i podobojczykowÄ… oraz pachowÄ…;
    • badajÄ…c piersi, należy oceniać nastÄ™pujÄ…ce jej części: brodawkÄ™, otoczkÄ™ brodawkowÄ…, skórÄ™ i miąższ piersi.

Przed rozpoczÄ™ciem badania należy „wprawić” rÄ™kÄ™, dotykajÄ…c innych części ciaÅ‚a:

    • pierÅ› w dotyku powinna mieć konsystencjÄ™ (strukturÄ™) rozluźnionego poÅ›ladka;
    • torbiel piersi przypomina konsystencjÄ… i sprężystoÅ›ciÄ… gaÅ‚kÄ™ ocznÄ…;
    • chrzÄ…stki nosa, z ograniczeniem ruchomoÅ›ci skóry nad nimi, przypominajÄ… podejrzany zÅ‚Ä…czony ze skórÄ… guzek piersi.

Na tym etapie przygotowywania do samodzielnego badania piersi bardzo pomocne są specjalne fantomy, przypominające kształtem i konsystencją piersi kobiece. Są tam imitacje zmian, które kobieta może wyczuć w swoich piersiach.

Sygnały ostrzegawcze nowotworu złośliwego piersi

Bardzo ważne jest, by przy zachęcaniu kobiet do samodzielnego badania piersi, przekonać je o konieczności jak najszybszego zgłaszania się z niepokojącymi objawami do lekarza. Problem leży bowiem nie tyle w samym rozpoznaniu guzka w piersi, ile w tym, by po stwierdzeniu jego obecności jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Obserwuje się, że 70% kobiet po stwierdzeniu zmiany w piersi świadomie opóźnia wizytę u lekarza o kilka miesięcy, a nawet lat, z powodu niewiedzy lub lęku przed rozpoznaniem raka. Prawie 50% chorych dociera do szpitala specjalistycznego dopiero w późnej fazie choroby, kiedy wiele guzów ma ponad 5 cm średnicy. Tymczasem średnica guzka, wykrywanego palpacyjnie, w systematycznym samobadaniu piersi, nie przekracza 2,5 cm.

Istotną wadą związaną z samodzielnym badaniem piersi jest to, że samobadanie piersi zwiększa szansę wykrycia guzka, ale dopiero wtedy, gdy staje się on wyczuwalny.

Należy zatem rozpowszechniać zalecenia dla kobiet, by jak najszybciej zgłaszały się do lekarza w przypadku stwierdzenia podejrzanych, niepokojących zmian w piersi, takich jak:

    • objaw „skórki pomaraÅ„czowej”,
    • pojawienie siÄ™ stwardnienia, zgrubienia lub guzka (nawet niebolesnego) w obrÄ™bie miąższu piersi,
    • pojawienie siÄ™ guzka w dole pachowym,
    • wystÄ…pienie nietypowego bólu,
    • wystÄ…pienie asymetrii piersi – każdej nowej różnicy w wyglÄ…dzie piersi (stwierdzonej przy oglÄ…daniu piersi, podnoszeniu ramion),
    • wciÄ…gniÄ™cie, zaczerwienienie lub zasinienie skóry piersi,
    • wystÄ…pienie obrzÄ™ku, owrzodzenia piersi,
    • zaobserwowanie wycieku z brodawki piersiowej, zwÅ‚aszcza krwistego.

W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek z ww. niepokojących objawów, zwłaszcza w grupie kobiet obciążonych czynnikami zwiększonego ryzyka, konsultacja lekarska jest konieczna. W przypadku wstępnego potwierdzenia nieprawidłowości lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjentkę na dalsze badania, a następnie do specjalisty, na ewentualne leczenie.

Ogólnie przyjmuje się, że każdą nieprawidłowość w obrębie piersi należy weryfikować w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu.

W Polsce samobadanie piersi wciąż jeszcze jest podstawową metodą wykrywczą dla kobiet z miejscowości o małej dostępności do badania mammograficznego. Popularyzacja tej prostej metody jest tym bardziej warta polecenia, że średnica guzków wykrytych w czasie samokontroli jest blisko 2-krotnie mniejsza niż w przypadku nie wykonywania samobadania.

Z badań epidemiologicznych wiadomo zaś, że średnica guza w momencie przystąpienia do leczenia jest jednym z najważniejszych czynników prognostycznych.

(na podstawie Służba Zdrowia 24/2000, autorzy: Dr n. med. Wiktor Chmielarczyk, Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Wronkowski, Dr n. med. Maria Zwierko)

Możliwość komentowania została wyłączona.