Rok 2011

Dotychczasowe działania i prace – rok 2011

Opłatek u Zamojskich Amazonek – ODK Zamość

15 grudnia 2011 A z nieba się posypią Anioły tak piękne i białe… W scenerii białych aniołów lecących z góry, w atmosferze wigilijnego wieczoru, tradycyjnie, jak co roku spotykamy się na klubowym opłatku. W atmosferę świąt wprowadziły nas dzieciaki z przedstawieniem jasełkowym. Gościłyśmy naszych darczyńców, zaprzyjaźnionych lekarzy i pielęgniarki z Oddziału Onkologii Klinicznej naszego szpitala z p. dr Teresą Sosnowską na czele, Koleżanki Amazonki z Hrubieszowa i p. Anię Dołbeń z firmy Amoena. Był również nasz Kapelan Ks. Rudolf Karaś, który przewodniczył części duchowej spotkania. Życzenia płynęły z głębi serca, każda z nas ma swoje marzenia – po takiej serii życzeń na pewno się spełnią. Jest to jedno z najpiękniejszych spotkań, świadczące o łączącej nas przyjaźni, na które z tęsknotą czekamy. Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku – w zdrowiu i pomyślności.

Wieczerza Wigilijna – Amazonki Hrubieszów

12 grudnia 2011 Czas szybko leci. I już przyszedł grudzień a z nim czas Świąt Bożego Narodzenia. Nasze koleżanki z Hrubieszowa zaprosiły nas na Wigilijne Spotkanie. I jak co roku wieczór ten jest magiczny, ciepły. Dzielimy się opłatkiem, przekazujemy z serca płynące życzenia, śpiewamy kolędy. Jak co roku u Hrubieszowskich Amazonek zostałyśmy ugoszczone smakowitościami przyrządzanymi przez dziewczyny. Nawet kilka przepisów przywiozłyśmy do Zamościa. Wieczór upłynął w miłej, rodzinnej atmosferze. A za kilka dni zapraszamy na spotkanie opłatkowe do Zamościa.

Europejski Rok Wolontariatu – ZDK Zamość  

07 grudnia 2011 Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Z tej okazji Zamojskie Centrum Wolontariatu zorganizowało w Zamojskim Domu Kultury uroczystość podziękowania za pracę wolontariuszom. Były słowa uznania wyrażone od Władz Miasta i Województwa dla trudnej, ofiarnej pracy wolontariuszy oraz perfekcyjnie i wszechstronnie działającej, super zorganizowanej kadry ZCW. Były podziękowania, nagrody, dyplomy. Zamojskie Amazonki za służbę drugiemu człowiekowi zostały uhonorowane dyplomem uznania. Uroczystość wzorem lat ubiegłych połączona była z Galę Organizacji Pozarządowych i wręczeniem nagród laureatom konkursu na najlepszą inicjatywę roku 2010. Najlepszy okazał się projekt pod nazwą: Wydarzenie artystyczne – wystawa interdyscyplinarna pt. „Chopinowi – nie wysłane listy” zgłoszony przez Zamojskie Towarzystwo „Renesans”. Po części oficjalnej czas uczestnikom uroczystości umilił Zespoł Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico” z Zamościa. Uroczystość zakończyła się pysznymi przystawkami i równie wybornym tortem. Piękni ludzie, piękna praca, piękna uroczystość, piękna inicjatywa. Warto żyć i pomagać.

Warsztaty „Ja i Moja Organizacja” Klub Zamość

07-28 listopada 2011 To cykl 4-dniowych warsztatów dla 15 osobowej grupy członkiń Stowarzyszenia. Warsztaty obejmowały tematykę asertywności – potrzebnej umiejętności każdemu człowiekowi, a szczególnie Amazonkom, pozwalającej zawsze osiągnąć kompromis bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznanych wartości. Ponadto takie warsztaty były nastawione również na praktyczne stosowanie zapisów statutu w stosunku do obowiązujących dziś przepisów prawnych – zdobyłyśmy wiedzę o funkcjonowaniu naszej organizacji we współczesnej rzeczywistości ekonomiczno-gospodarczej. Wiemy dziś dużo więcej o priorytetach naszych celów i zadań oraz o metodach i sposobach ich osiągania. Takie warsztaty zaowocują z pewnością większym zaangażowaniem się członkiń w działalność, poprawią komunikację interpersonalną, co przełoży się na wzmocnienie potencjału Stowarzyszenia. Wiele z nas, uczestniczek warsztatów nie zdawało sobie sprawy, ile wysiłku i zaangażowania, a nawet charyzmy trzeba włożyć, aby osiągnąć dobre efekty działalności. Wniosek nasuwa się sam – warsztaty są potrzebne każdej z nas, a na efekty nie będziemy długo czekać. Już szykujemy nowe projekty, więc pracy i możliwości wykazania się i zastosowania zdobytych umiejętności będzie naprawdę wiele.

Msza Święta za Zmarłe Koleżanki – Kościół Św. Mikołaja Zamość

14 listopada 2011 Jak co roku w miesiącu listopadzie uczestniczymy we mszy świętej w intencji naszych zmarłych koleżanek Amazonek. Msza została odprawiona w kościółku Oo. Redemptorystów pod wezwaniem św. Mikołaja w Zamościu. Została poprzedzona modlitwą różańcową z wypominkami za dusze wszystkich zmarłych Amazonek, należących do Klubu. W czasie różańca zapalałyśmy im znicze, wysyłały światełko do nieba. Jest to dla nas ważny dzień, bo możemy wyrazić nasze podziękowanie i pamięć dla tych, które dzielnie pomagały innym same potrzebując pomocy. Te koleżanki swoim cierpieniem, i walką z chorobą, i uporem, i życiem uczyły nas nie tracić nadziei, jak pięknie żyć i kochać. To szczególny dzień refleksji i zadumy.

Jubileusz 20-lecia Amazonek z Lublina

05 listopada 2011  Rok bogaty w jubileusze. Tym razem swoje 20-lecie świętują Amazonki z Lublina. Piękna rocznica, wielu znamienitych gości – Władze Lublina, Dyrekcja Lubelskiego Centrum Onkologii, przedstawiciele Firm i Sponsorów, delegacje Amazonek z innych miast, Lubelskie Amazonki, wiele podziękowań i wyróżnień za ofiarną służbę, wiele życzeń i gratulacji. Oczywiście jest za co dziękować – 20 lat pomocy i wspierania w trudnych momentach życia oraz leczenia wielu chorych kobiet, a także całokształt pracy Stowarzyszenia budzi słowa uznania. Z gratulacjami do Lublina pojechały również Zamojskie Amazonki. Po części oficjalnej, ze wzruszającym, jednoczącym i rodzącym przyjaźń koncercie Lubelskich Bardów z hitem „Wstań, Przyjaciółko moja” i ze wykwintnym przyjęciem w Instytucie Medycyny Wsi zastałyśmy zaproszone do siedziby Lubelskich Amazonek. A tam przy kawie, herbatce i ciasteczku wspólnym rozmowom, śpiewom, śmiechom nie było końca. Naprawdę wspaniała atmosfera, czułyśmy się jak u siebie. Wszystkie razem, wszystkie zadowolone, wszystkie silne i chętne do dalszej pomocy. Lubelskim Amazonkom życzymy zdrowia i wytrwałości do pracy, kolejnych pięknych jubileuszy. Zapewniamy, że przyjedziemy świętować razem w Wami. Powodzenia.

Ognisko i Pieczony Ziemniak u Krysi – Wólka Orłowska

22 października 2011  Oj długo czekałyśmy na pieczonego ziemniaka. Ognisko było planowane jeszcze we wrześniu i ze względu na różne inne sprawy przekładane. Niemal już straciłyśmy nadzieję, że coś z tego będzie. Ale sprawę wzięła w swoje ręce Krysia. Zaprosiła nas do siebie. A wtedy nie mogło się nie udać. Nawet pogoda nie śmiała się sprzeciwiać i naprawdę było ciepło i słonecznie. Oczywiście wszystkie znamy gościnność Krysi i jej męża Zdzisia. I tym razem nie było inaczej. Gorący, pożywny rosołek, wprost rewelacyjna fasolka po bretońsku, smakowity barszczyk czerwony z pierożkami, boczuś pieczony. Rewelacja. Rozgrzane ogniskiem i grzańcem bawiliśmy się z przyjaciółmi do ciemnej nocy. Rozmowom, śpiewom i śmiechom nie było końca. No i oczywiście ziemniaki, zawinięte w folię i pieczone w ogniu. Z Eli masłem czosnkowym smakowały wybornie, nawet te przypalone. A i pięknie wyglądały w foli jak bombki na choinkę. Tak, tak a świstak siedzi i zawija w te sreberka.

Jubileusz 15-lecia Klubu Amazonek w Łęcznej

15 października 2011 Znowu świętujemy kolejny jubileusz – Amazonki z Łęcznej obchodzą uroczystość 15-lecia swojej działalności. Oczywiście na tak wspaniałym święcie nie mogło zabraknąć Zamojskich Amazonek. Pojechałyśmy do Łęcznej 5-cio osobową grupą. Uczestniczyłyśmy we Mszy Świętej, następnie w Różowym Marszu ulicami miasta i w pięknym programie w Ośrodku Kultury. Oczywiście były gratulacje Władz i podziękowania Gości, były życzenia Przyjaciół i koncert Gospel. A i była loteria fantowa i naprawdę każdy los wygrywał – super nagrody. I nawet tańce były. A gościnności i smakowitościom nie było końca. Wracałyśmy do Zamościa radosne, ze pięknymi wspomnieniami, z planami na organizację naszego jubileuszu. A naszym koleżankom z Łęcznej przekazałyśmy życzenia, aby radość w sercach i ten uśmiech, który dziś gościł na Ich twarzach i twarzach wielu kobiet, którym uchyliły skrawek słonecznego nieba wraz ze zdrowiem i chęcią czynienia dobra niezmiennie Amazonkom towarzyszył i pozostał przez długie lata.

Konferencja dla Amazonek – Szpital im. JP II Zamość

07 października 2011 Miesiąc październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Najlepszym sposobem w zaangażowanie się w walkę z rakiem piersi jest zadbanie o to, by zrozumieć samą chorobę. Co roku zapraszamy do Zamościa wybitnych specjalistów z zakresu leczenia chorób onkologicznych, by zdobyć jak największą wiedzę w tym temacie. W tym roku z wykładem na temat „potrójnie ujemnego” raka piersi  przyjechała pani dr n. med. Anna Niwińska z Centrum Onkologii z Warszawy. Na wykładzie, który odbył się w Szpitalu JP II zgromadziła się duża grupa Amazonek z Zamościa, Tomaszowa, Hrubieszowa i Biłgoraja. Obecna też była kadra służby zdrowia, z panią dr Teresą Sosnowską i młodzież z Zespołu Szkół Medycznych. Wykład był trudny, tak jak trudne są rozmowy o raku. Jednak każdy starał się uważnie słuchać i jak najwięcej wiadomości pozyskać dla siebie. Po wykładzie była możliwość zadawania indywidualnych pytań, na które pani doktor udzielała odpowiedzi. Jak powiedziała pani doktor, takie spotkania są sensowne i potrzebne. Stwarzają pacjentom szansę poznania podstaw problemu, co stanowi dla lekarza ułatwienie w diagnozowaniu i leczeniu. Pozwalają na budowanie współpracy w relacji lekarz – pacjent, choroba – objawy.

Twoje pierwsze USG – Zamość

wrzesień-październik 2011 W ramach realizowanego projektu „SOS dla wiedzy i zdrowia” wykonano 55 badań USG piersi u kobiet w wieku 40+. Z naszych obserwacji wynika, że na naszym terenie najwięcej kobiet w tym przedziale wiekowym choruje na raka piersi, a ten wiek nie jest objęty badaniami scrinningowymi, stąd też ta inicjatywa była trafiona. Więcej takich akcji na pewno przyczyni się do większej wykrywalności a świadomość kobiet jak ważne są badania będzie wzrastać.

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek – Jasna Góra 2011

30 września-01 października 2011 Już o 6.00 wyruszyłyśmy na pielgrzymkę do Częstochowy. Po drodze odwiedziłyśmy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin i tam uczestniczyłyśmy w Eucharystii sprawowanej przez naszego księdza kapelana Rudolfa Karasia. Wzmocnione Słowem Bożym i cudowną mocą źródlanej wody wyruszyłyśmy do Częstochowy. A tam po obiedzie i zakwaterowaniu przeszłyśmy Drogę Krzyżową na Jasnogórskich Wałach i wieczorny Apel Maryjny w Kaplicy przed obliczem Matki Bożej. W sobotę uczestniczyłyśmy w uroczystej Mszy Św. w intencji wszystkich Polskich Amazonek i ich rodzin. Po mszy część z nas uczestniczyła w spotkaniu Amazonek w Auli Kordeckiego. A po południu trzeba było wracać do domu. W drodze powrotnej słuchałyśmy ciekawego wykładu ks. Rudolfa na temat innych wyznań i ich świadków oraz naszej katolickiej postawy wobec tych ludzi. Do Zamościa wróciłyśmy zdrowe i umocnione duchowo. Tegoroczna pielgrzymka była dobrze zorganizowana z uwagi, że miałyśmy zakwaterowanie i posiłki blisko Klasztoru i wszędzie każda mogła bez problemu dotrzeć. To dla nas ważne. Mottem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa „Czyń dobro mimo to” wg Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Nic nie powinno nam stanąć na drodze w czynieniu dobra. I mamy nadzieję, że nam też nic nie stanie na drodze, byśmy za rok mogły znów uczestniczyć w już XV jubileuszowej Pielgrzymce Amazonek na Jasną Górę.

Uroczyste przekazanie sondy śródoperacyjnej Szpitalowi

30 września 2011 W Szpitalu im. Jana Pawła II na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej od ponad roku przeprowadzane jest chirurgiczne leczenie raka piersi. Mamy wspaniałych lekarzy, którzy z ogromnym poświęceniem leczą pacjentki, a nasze Ochotniczki wspomagają je w tym trudnym okresie. Dla wielu kobiet jest to duże udogodnienie z uwagi na koszty leczenia i większą możliwość opieki ze strony rodziny. Problemem okazało się wyposażenie lekarza chirurga w sondę śródoperacyjną, która pozwala w trakcie zabiegu ocenić stan węzłów chłonnych i podjąć właściwą decyzję o usunięciu ich bądź pozostawieniu. Usunięcie węzłów chłonnych pachy może skutkować powikłaniami prowadzącymi do powstania obrzęku limfatycznego, a w efekcie do kalectwa. Z tych względów podjęłyśmy decyzję o zdobyciu środków finansowych na zakup sondy. Nie jest naszą misją ani celem wyposażenie szpitala w niezbędny sprzęt ale kierowałyśmy się d o b r e m   p a c j e n t k i. Akcję zainicjowała nasza Koleżanka-Ochotniczka Bogusia Sternik, a My-wsparłyśmy ją w tym działaniu. Duże wsparcie otrzymałyśmy też od dr Teresy Sosnowskiej. Dzięki fundacjom, instytucjom, firmom oraz ludziom wspaniałego serca mogłyśmy zakupić tę aparaturę. I za to, za ten dar serca serdecznie dziękujemy.

W Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu wśród wielu znamienitych gości na czele z Panią Wojewodą Genowefą Tokarską, posłów i senatorów, delegacji okolicznych szpitali i sponsorów miała miejsce uroczystość przekazania sondy śródoperacyjnej dla Oddziału Chirurgii Onkologicznej na ręce dyrektora Szpitala p. A. Mielcarka i Ordynatora Oddz. Chirurgii dr Kornety. Akcję zbierania funduszy na zakup sondy Zamojskie Amazonki podjęły w celu zminimalizowania skutków operacji raka piersi i węzłów chłonnych pachy. Urządzenie pozwoli dokładnie określić stan zaawansowania choroby w węzłach, a przez to podjąć lekarzowi decyzję o ich usunięciu lub pozostawieniu. Usuwanie węzłów chłonnych często prowadzi do obrzęków limfatycznych kończyny. Do tej pory węzły były usuwane asekuracyjnie, by nie stanowiły zagrożenia rozwoju choroby. Obecnie będą usuwane tylko w uzasadnionych przypadkach. Jesteśmy bardzo wdzięczne naszym Sponsorom, że wsparli naszą akcję zakupu sondy, która pomoże leczyć nowe przypadki zachorowań. Pragniemy przekazać Państwu, że w zamojskim szpitalu zostały przeprowadzone już pierwsze operacje przy użyciu sondy. Warto było podjąć trud, by dać nadzieję i zdrowie innym. Z całego serca – Dziękujemy. Będziemy dalej pracować dla dobra nas wszystkich, a naszym mottem niech będą słowa K. K. Baczyńskiego: „Niebo złote Ci otworzę, w którym ciszy biała nić, jak ogromny dźwięków orzech, który pęknie, aby żyć”.

Amazonki w Szkole – Żdanów – Zamość 

27-28 września 2011 Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęłyśmy spotkania edukacyjne w szkołach. Spotkania te mają za zadanie przybliżenie problematyki chorób onkologicznych oraz promowanie zdrowego stylu życia i przeprowadzania badań profilaktycznych. Młode dziewczyny uczymy techniki i nawyku samobadania piersi. Jednego dnia koleżanki były na spotkaniu z matkami dzieci Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żdanowie, drugiego na spotkaniu z młodzieżą z Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. Jesteśmy mile zaskoczone, że nasze rozmowy z młodzieżą wywołały pozytywne reakcje zarówno wśród młodzieży jak i wśród pedagogów. Otrzymałyśmy szczere podziękowania oraz zaproszenie z Centrum Szkół Mundurowych na rozmowę w innych klasach. Mamy nadzieję, iż po takich spotkaniach świadomość młodego pokolenia o potrzebie badań profilaktycznych i zagrożeniach, jakie niesie za sobą cywilizacja będzie na wyższym niż dotychczas poziomie. W obu szkołach zostałyśmy miło przyjęte. I jesteśmy otwarte na dalsze spotkania.

Szkolenia dla Liderek – Wągrowiec

14-18 września 2011 I kolejne szkolenia. Tym razem dla Liderek zorganizowane przez Federację Amazonek w malowniczo położonym Wągrowcu. I choć daleka droga to przyjazna atmosfera, poruszane tematy, ciekawe wykłady niepowtarzalnych lekarzy, psychoterapeutów, rehabilitantów i innych specjalistów, zdobyte wiadomości oraz nowe przyjaźnie rekompensują trudy dojazdu. Warsztaty połączone były z jubileuszem XX-lecia Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”. Były wspomnienie, gratulacje, brawa i wspólne świętowanie. Z tej okazji wystawiono także spektakl „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta, nota bene wspaniałego artysty z naszego pobliskiego Biłgoraja. Jak w takiej sytuacji koleżanka Jadzia mogłaby nie wrócić w świetnym humorze i z wrażeniami. A koleżankom z Poznania życzymy dużo zdrowia i zadowolenia z działalności oraz kolejnych jubileuszy.

Dożynki Europy 2011 – Pniówek

04 września 2011 Dożynki to coroczna impreza święta plonów organizowana przez Gminę Zamość i na jej terenie. Jak w latach ubiegłych otrzymałyśmy zaproszenie od Władz Gminy i jak co roku uczestniczyłyśmy w uroczystościach. Chciałyśmy zaprezentować plony działalności naszego Klubu Amazonek. Mamy bogatą ofertę wyrobów rękodzieła artystycznego w postaci patchworków i decoupage. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy na potrzeby działalności klubu. Jednocześnie każdą masową imprezę wykorzystujemy w celu promowania potrzeby badań profilaktycznych.

Szkolenia dla Ochotniczek – Białystok

26-28 sierpnia 2011 Rusza kolejna transza szkoleń dla Amazonek organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Amazonki w Poznaniu. Tym razem były to szkolenia dla Ochotniczek, by mogły podjąć pracę wolontariuszki z profesjonalnym przygotowaniem. Nasze Amazonki Zamojskie również uczestniczyły w tych warsztatach. Jest to dla nas bogate doświadczenie. Poznajemy nie tylko zasady udzielania pomocy w wypadku nowych zachorowań, nowinki medyczne w leczeniu raka piersi i rehabilitacji, ale także wiele ciekawych historii i przyjaciół.

Jubileusz  5–lecia Amazonek z Poniatowej

27 sierpnia 2011 Nasze koleżanki Jadzia Dubas i Jadzia Zabłocka uczestniczyły w uroczystościach jubileuszowych Amazonek z Poniatowej. Podczas takich świąt umacniamy nasze przekonanie, że warto podejmować trud działania i pracy na rzecz innych. Takim spotkaniom zawsze towarzyszy miła atmosfera. Dodatkowo miałyśmy powód do radości, bo Jadzia zdobyła I miejsce w konkurencji strzelania do celu z karabinków. Ta to ma oko. I naszym koleżankom z Poniatowej życzymy zdobywania zamierzonych celów, dużo zdrowia i kolejnych jubileuszy.

Litwo, Ojczyzno Moja – Wilno

15-17 sierpnia 2011 Liczna grupa Zamojskich Amazonek i zaprzyjaźnionych z Klubem osób wyruszyła na autokarową pielgrzymkę do Wilna. Na szlaku pielgrzymki zwiedziliśmy wiele miast, zabytków  i obiektów sztuki sakralnej. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas Ostra Brama z cudownym obrazem Matki Bożej, opiewana w poezji A. Mickiewicza. Drugim wymownym miejscem zapadającym w sercu była Góra Grabarka, z ogromem krzyży. Atmosfera pielgrzymki była bardzo przyjazna i miła. Organizacja perfekcyjna. Wszyscy uczestnicy cali, zdrowi i zadowoleni wrócili do domu. Tylko szkoda, że tak krótko. Organizatorem pielgrzymki była Bogusia Sternik, opiekunem duchowym ks. Rudolf Karaś – nasz kapelan, a kierowcą pan Krzysztof Król z Biłgoraja.

Projekt „Moje Inspiracje” – Wychody 

08 lipca-27 sierpnia 2011 Rusza kolejny etap działań w realizacji projektu współfinansowanego przez FIO. Rozpoczynamy weekendowe warsztaty terapii sztuką i ruchem, które obejmują zajęcia z choreoterapii poprzez muzykę, taniec i ruch, warsztaty plastyczne w pracowniach patchworków i decoupage oraz warsztaty podnoszenia sprawności fizycznej na zajęciach z Nordic Walking i zabawach zręcznościowych integrujących grupę. W piątkowe popołudnie przyjeżdżamy do ośrodka w Wychodach. Robimy małe sprzątanie i zaczynamy zajęcia. Warsztaty z choreoterapii prowadzi P. Iwona Chrzan – taniec, muzyka to najlepsze lekarstwo dla nas, pozwala na pełny luz i relaks nie tylko dla ciała ale i dla duszy. W pracowni patchworków Ela Pezacka inspiruje nas do wykazania się poczuciem tworzenia pięknych patchworków, artystycznego smaku i szycia. Powstają niebanalne torby, tkaniny – wyroby, których nie powstydziłaby się Cepelia. Mają dziewczyny wyobraźnię. W pracowni decoupage Ania Al. Jorani – nasza Amazonka, która wiele lat mieszkała w Szwecji uczy nas jak stare rzeczy w artystyczny, fantazyjny sposób metodą decoupage można zmienić w cudowne, niespotykane cacko – rzecz, której nie da się kupić. Nieważne, że ręce są w różnych kolorach tęczy, ważny efekt końcowy i osobista satysfakcja. Po godzinach zajęć z radością wyruszamy na szlaki Wychodów i okolic z kijkami Nordic Walking – pełne rozluźnienie, spacer z kijami to wspaniały odpoczynek i relaks dla nas. Takie warsztaty to twórcze zagospodarowanie czasu, nauka czegoś nowego, co możemy w domu powielać, to również poczucie własnej wartości – odkrywamy w sobie pasje, o których nie miałyśmy pojęcia. A wieczorami nasze gosposie – kuchareczki raczą nas wyśmienitymi specjałami kuchni. Wieczorne, długie Polaków rozmowy, partyjka remika i duże dawki śmiechoterapii to świetne uzupełnienie naszych inspiracji. Właściwie to doszła jeszcze terapia śmiechem. Wracamy roześmiane i wypoczęte. I tak przez osiem kolejnych weekendów. Widać,  można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Nadzwyczajne Walne Zebranie

04 lipca 2011 Kolejne Walne Zebranie. Zarząd Stowarzyszenia zwołał Nadzwyczajne Walne Posiedzenie Członków. Walne Zebranie dotyczyło podjęcia decyzji o zagospodarowaniu i użytkowaniu lokalu po byłej Szkole Podstawowej w Wychodach. Stowarzyszenie ma w planach zorganizowanie Ośrodka Szkolenia i Terapii oraz profesjonalnej, wielofunkcyjnej i holistycznej rehabilitacji dla pacjentów leczonych onkologicznie z regiony całej Zamojszczyzny.

Wolontariuszki to my

20 czerwca 2011 W zorganizowanym przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w ODK „Okrąglak” przedsięwzięciu badawczym przeprowadzonym przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” z Warszawy wzięły udział wśród innych wolontariuszy nasze koleżanki Amazonki-Ochotniczki. Badanie polegało na przeprowadzeniu „zogniskowanego wywiadu grupowego”, którego celem było zdiagnozowanie w jakiego typu wolontariat najchętniej angażują się Polacy i jakie są najistotniejsze wartości płynące z zaangażowania na rzecz innych. Wiadomo nasz wolontariat to wsparcie w chorobie, a jak szeroki jest przekrój działań innych wolontariuszy poznałyśmy na spotkaniu. Zadowala fakt, że wszyscy jesteśmy bardzo zaangażowani w pracę, która daje nam radość i sprawia, że czujemy się potrzebni. Mamy nadzieję, że naszym podopiecznym też daje chwile radości, których z całego serca życzymy.

Koło i Kij – impreza sportowo – edukacyjna

19 czerwca 2011 Ponad 80 osób mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczestniczyło w integracyjnej imprezie o charakterze sportowo – edukacyjnym, promującej zdrowy i aktywny tryb życia oraz wiedzę na temat chorób raka piersi. Impreza obejmowała trasy rajdowe rowerowe i piesze Nordic Walking oraz na mecie ścieżkę edukacyjną z prezentacją multimedialną o raku piersi. Skierowana była do Amazonek i lokalnej ludności. Wspomagali nas Uniwersytet III Wieku i Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały poczęstunek dla wszystkich uczestników. Po rajdzie i po posiłku nikt nie czuł zmęczenia i wszyscy mieli siłę i chęć uczestniczyć w grach i zabawach zręcznościowych, które odbyły się na boisku, bo  słoneczko zaświeciło dla Amazonek. Ale była zabawa. Zaangażowanie zawodników, doping kibiców z zastępcą Wójta Gminy Zamość panem Konradem Dziubą i przewodniczącym Rady Gminy Zamość Jerzym Bondyrą, bogactwo szalonych konkurencji wprowadziły nas w świetny nastrój i wesoły humor. Śmiechu było co niemiara. Aktywny relaks i piękno natury wzbogaciły nas w miłe wspomnienia, które na długo pozostaną w naszych sercach i myślach. A napotkanym ludziom udowodniłyśmy po raz kolejny, że rak nie oznacza zniknięcia z życia.

Jubileusz  5–lecia Hrubieszowskich Amazonek

18 czerwca 2011 Stowarzyszenie Hrubieszowskich Amazonek działa od 2006 roku. Początkowo kobiety przyjeżdżały na rehabilitację z Hrubieszowa do Zamościa, jednak z powodu odległości i trudu dojazdu postanowiły utworzyć klub w Hrubieszowie. I była to słuszna decyzja. Klub działa prężnie, ciągle się rozwija i przede wszystkim daje wsparcie wielu potrzebującym kobietom okolic Hrubieszowa. Jednocześnie cały czas jesteśmy sobie bliskie, bo przecież działamy w jednym celu. Dlatego też współpracujemy ze sobą i wspomagamy się wzajemnie. Dlatego też nie mogło zabraknąć nas na Jubileuszowym spotkaniu z okazji 5 lecia działalności Hrubieszowskiego Klubu. Cieszymy się z sukcesu naszych koleżanek i życzymy im długich lat działalności w zdrowiu i radości przy wsparciu ludzi dobrej woli i najbliższych.

Szkolenia dla Liderek – Ciechocinek

13-16 czerwca 2011 80 osobowa grupa Liderek Amazonek z całej Polski uczestniczyła w szkoleniu w Ciechocinku zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Amazonki. W ramach szkolenia odbyły się zajęcia z psychologami, rehabilitantami i lekarzami. Tematyka nader przydatna i trafiona. Rozmawiałyśmy o radzeniu sobie z konfliktowymi sytuacjami w Stowarzyszeniu, o epoce epidemii nowotworów, o zasadach skutecznej i koniecznej rehabilitacji wraz z częścią praktyczną. Wymieniałyśmy się doświadczeniami. Głos Zamościa o zakupie sondy śródoperacyjnej dla potencjalnych Amazonek zostawił po sobie dobre wrażenia i żywe zainteresowanie uczestniczek. Pytaniom jak to możliwe zrealizować takie przedsięwzięcie nie było końca. Oczywiście mimo napiętego programu znalazłyśmy czas na wieczorne spacery po uzdrowisku. No i oczywiście byłyśmy na… „deptaku w Ciechocinku”.

Jarmark Hetmański

04 – 05 czerwca 2011 Już po raz kolejny uczestniczymy w Jarmarku Hetmańskim. W tym roku zajmowałyśmy miejsce na Rynku Wodnym, wśród orzeźwiająco wytryskującej wody z fontann wraz z innymi organizacjami pozarządowymi. Nasze stoisko prezentowało się okazale, ze względu na różnorodność barw i wzorów oraz szeroki asortyment. Oprócz patchworków były również przedmioty decoupage, wszystkie wyroby to niepowtarzalne rękodzieło artystyczne. Wszystkim się podobało. Szkoda tylko, że kupujących było niewielu.

Różowa Majówka – Spotkanie Integracyjne 

28  maja 2011 Cały rok z tęsknotą czekamy na Piknik Rodzinny w Kaczórkach. Tęsknimy za zapachem lasu, za malowniczym krajobrazem, za dobrą zabawą i spotkaniami ze znajomymi. W tym roku piknik miał charakter imprezy integracyjnej kobiet z różnym czasookresem po leczeniu z osobami zdrowymi współfinansowanej z programu FIO. Obecni byli też lekarze onkolodzy, pielęgniarki i udzielali porad medycznych. Impreza bardzo udana. Pogoda dopisała, apetyt rósł w miarę jedzenia pysznych sałatek i pieczonych kiełbasek, humor towarzyszył nam od początku do końca spotkania. Były rozmowy, śpiewy, śmichy – chichy. I była loteria ze nagrodami specjalnymi. Było miło i wesoło. Już nauczyłyśmy się mówić „o raku bez tabu”.

Warsztaty Terapeutyczne dla Amazonek – Kołobrzeg/Kraków

16 – 22 maja 2011 Federacja Stowarzyszeń Amazonek przygotowała dla Amazonek całą gamę ofert szkoleniowych pod hasłem: Amazonki nadzieją chorych na raka. W Kołobrzegu dwie nasze Amazonki uczestniczyły w Warsztatach Terapeutycznych dla Młodych Amazonek. Natomiast w Krakowie trzy Amazonki uczestniczyły w Warsztatach dla Seniorek. Jedne i drugie zgodnie twierdziły, że choć daleko warto było jechać. Zajęcia z rehabilitantami, psychologami i stylistami wzbogaciły nas o nowe wiadomości, a spotkania z Amazonkami z całej Polski pozwoliły na nowe doświadczenia, wspomnienia, znajomości, a nawet przyjaźnie.

Walne Zebranie Członków

16 maja 2011 Jak co roku spotkałyśmy się na walnym zebraniu członków. Zebranie miało charakter sprawozdawczy. Po stwierdzeniu prawomocności zebrania Zarząd Stowarzyszenia przedstawił sprawozdanie bilansowe za 2010 r. Następnie zapoznano wszystkie panie punkt po punkcie z realizacją projektu na 2011 r. dofinansowanego przez FIO i działania współfinansowane przez Urząd Miasta Zamość. Zebranie poprzedzone było prezentacją bielizny, gorsetów, protez i peruk. Duże zainteresowanie wywołała tematyka stylizacji i wizażu dla różnych typów urody.

Niemcy z wizytą u Amazonek 

30 kwietnia 2011 Jak co roku zaraz po Wielkanocy przyjeżdżają do Zamościa z partnerską i przyjacielską wizytą Niemcy ze Schwäbisch Hall. Tradycją już stały się wizyty całej grupy niemieckiej u zamojskich Amazonek na herbatce, kawce i ciasteczku. Na to spotkanie wszyscy czekamy. I choć nie umiemy mówić w języku przyjaciół to dobrze się dogadujemy. Serdeczność to nie słowa, to gesty i czyny. Zawsze jest wesoło i miło. I jest w błędzie, kto myśli, że Niemcy nie mają poczucia humoru. Słyszeli, że w Polsce są kłopoty z cukrem, to przywieźli nam cukier w prezencie. Po wymianie podarunków i krótkiej gościnie trzeba było się rozstać. Ale już mamy plany na przyszły rok. Zapraszamy serdecznie.

Zebranie Zarządu 

16 marca 2011 Zarząd Stowarzyszenia spotyka się na posiedzeniu. Po gorącym czasie pisania projektów i wniosków o dofinansowanie naszych działań nadszedł czas gorącej debaty o zadaniach jakie czekają nas w tym roku. Są marzenia, są więc pomysły, jest i masa roboty. Oj będzie się działo! Tylko pamiętajmy trzymać kciuki za pozytywne zaopiniowanie tych projektów.

Koncert Maryli Rodowicz

26 lutego 2011 W hali OSiR wypełnionej po brzegi śpiewała dla zamojskiej publiczności gwiazda muzyki rozrywkowej Maryla Rodowicz. Wśród aplauzu fanów rozbrzmiewały piosenki stare i nowe. Atmosfera koncertu niesamowita. Dla Amazonek szczególnie wzruszająca, bo część dochodu przeznaczona na działalność Klubu. A po długim oczekiwaniu po występie nagroda –  spotkanie Amazonek z Marylą i serdeczna rozmowa. Bardzo dziękujemy!

Nadzwyczajne Walne Zebranie

21 lutego 2011 Zarząd Stowarzyszenia zwołał Nadzwyczajne Walne Posiedzenie Członków. Walne Zebranie dotyczyło zmian w Statucie naszego Stowarzyszenia, mających na celu dostosowanie go do nowelizacji Ustawy o  działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W zebraniu uczestniczyło 44 członkinie Klubu. Jak to bywa na zebraniach walnych tak i teraz nie obyło się bez burzliwej dyskusji na temat pracy naszego Stowarzyszenia i wzajemnych relacji w budowaniu miłej i przyjaznej atmosfery. Po zabraniu uczestniczyłyśmy w prezentacji, która miała na celu uświadomienie nam błędów żywieniowych i ukierunkowaniu nas na przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. My dobrze to wiemy, że naturalne witaminy są ważne szczególnie w przypadku chorób nowotworowych.

Galeria u Amazonek

14 lutego 2011 O godz.16.00w Siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kolegiackiej 16 nastąpiło uroczyste otwarcie Galerii u Amazonek. Swoją obecnością zaszczycił nas pan poseł Mariusz Grad. W galerii są prace wykonane przez Amazonki na warsztatach terapii zajęciowej w pracowniach patchworków, batiku, decoupage. Są tu przedmioty użytkowe lub służące do dekoracji wnętrz. Za kilka złotych bądź jak kto woli za duże pieniądze można nabyć unikatowe prace rękodzieła artystycznego, podpowiadamy – wspaniały prezent na dzisiejsze walentynki i inne święta. Zachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy i zakupu prac, bo warto. Warto, bo dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na szczytny cel: profilaktykę zdrowotną dla zamojskich kobiet. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Galerii codziennie w godzinach 11.00 – 16.00.

Msza Święta w dniu naszej Patronki

05 lutego 2011 Licznie uczestniczyłyśmy we Mszy Świętej w dniu naszej Patronki, Świętej Agaty, odprawionej przez Ks. Biskupa Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej JE Wacława Depo, w kościele Świętego Michała Archanioła. W czasie Mszy w wygłoszonym do nas Słowie Bożym, były słowa otuchy w cierpieniu i nadziei, bo ta tylko nie zawodzi i nie umiera. Z uwagą i nadzieją wysłuchałyśmy przesłania Ks. Biskupa do nas, aby swoją pogodną postawą zarażać, aby swojemu życiu nadać głęboki sens. A wspierając akcje profilaktyczne i nowe metody leczenia nieść nadzieję tym, którzy wkraczają na wyboistą drogę leczenia. Tak to robimy i będziemy robić dla dobra nas wszystkich. Otrzymałyśmy też sakrament chorych dla uzdrowienia naszego ciała i umocnienia naszego ducha. I każdy obecny otrzymał specjalne indywidualne błogosławieństwo Jezusa Chrystusa. Dla wszystkich było to głębokie przeżycie oraz umocnienie wiary, nadziei i miłości. A po Mszy Świętej wzorem lat ubiegłych spotkałyśmy się w Klubie omówić dalsze nasze działania. Nawet koleżanki z Łęcznej do nas przyjechały. Były dyskusje, rozmowy, śpiewy, plany, różne zdania. To dobrze, bo tylko tak może zrodzić się coś dobrego i pięknego. Powodzenia.

Amazonki w Panoramie Lubelskiej

29 stycznia 2011 W materiale telewizyjnym emitowanym przez TVP Lublin chciałyśmy pokazać nasze życie z chorobą, pobudzić świadomość i wiarę, że rak nie musi oznaczać samotności, zamknięcia i końca świata. Może to być początek nowej drogi, realizacja marzeń. Może to być ciekawe doświadczenie i spotkanie z koleżankami. Pokazałyśmy nasze prace; decoupage, patchworki, batiki i ten inny radosny, kolorowy świat. Pokazałyśmy, że można i trzeba mieć wolę walki, że chcieć to móc. Nawet w czasie XVII Spotkania Świąteczno – Noworocznego w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej Ks. Bp. Mieczysław Cisło głośno pochwalił naszą inicjatywę, że jest to piękne świadectwo naszego życia i naszej pracy. Zamojskie Amazonki już od dawna i już na stałe swą działalnością i walką na rzecz kobiet wpisały się w naszą panoramę zamojską i w naszą panoramę lubelską.

Apel: Kto może niech pomoże

styczeń 2011 Organizacja Pożytku Publicznego Stowarzyszenie Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” w Zamościu uprzejmie prosi o pomoc w sfinansowaniu zakupu sondy śródoperacyjnej dla zamojskiego szpitala im JP II. Urządzenie to pozwoli uratować wiele, zwłaszcza młodych kobiet przed powikłaniami po operacjach piersi. Urządzenie to daje możliwość oceny węzłów chłonnych i zasięgu raka, co pozwoli zminimalizować inwazyjność operacji piersi. Koszt urządzenia to 95 000 zł. Prosimy o przyłączenie się do naszej akcji. Numer subkonta na ten cel: BGŻ O/Zamość 65 2030 0045 1110 0000 0178 3250

Bo to życie zachodu jest warte

styczeń 2011 Zamojskie Amazonki i PKPS są organizatorami koncertu pod hasłem Nie jesteś sam – pomóż, który odbędzie się 26.02.2011 r. Wystąpi królowa polskiej piosenki Maryla Rodowicz. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na realizację zadań statutowych Amazonek i PKPS. Zapraszamy do zakupu biletów, choć może nie są tanie to cel jest szlachetny.

Projekty 2011

 Nasz Projekt:

„O raku bez tabu”

W 2011 roku realizujemy zadania w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Celem zadania jest wzrost świadomości społecznej w zakresie chorób onkologicznych oraz motywowanie całego społeczeństwa do korzystania z badań profilaktycznych, a kobiety do systematycznego samobadania piersi. Kobiety po leczeniu raka piersi uzyskają natomiast wsparcie poprzez udział w alternatywnych formach warsztatowych. Projekt obejmuje edukację w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji w leczeniu onkologicznym, integrację lokalnej społeczności, ukazanie zasadności funkcjonowania organizacji i aktywizację członkiń Stowarzyszenia w życie i działania Klubu.

Nasze działania w realizacji projektu dofinansowanego przez PO FIO:

Otwarta impreza integracyjna „Różowa Majówka” – ma służyć integracji kobiet po leczeniu raka piersi z osobami zdrowymi, budowaniu klimatu wsparcia i akceptacji. Będzie możliwość zadania pytań lekarzom, co pozwoli na wyjaśnienie wątpliwości związanych z chorobą. Spotkanie da możliwość zaczerpnięcie świeżego powietrza na łonie natury i świeżego spojrzenia na piękno świata. Budząca się przyroda pozwoli na budzenie się w nas nadziei na zdrowie i życie, umożliwi dyskusję na temat poprawy jakości życia kobiet.

Otwarta impreza sportowo – edukacyjna „Koło i Kij” – będzie obejmowała dwie trasy rajdowe: rowerową i pieszą z kijami Nordic Walking oraz na mecie ścieżkę edukacyjną i prezentację multimedialną na temat raka piersi. Celem imprezy jest promowanie zdrowego, aktywnego stylu życia jako zmniejszenia ryzyka zachorowalności na nowotwory piersi. Ponadto stanowi akcję edukacyjną lokalnej społeczności w zakresie przełamywania barier. Jest swego rodzaju manifestem przeciw wykluczeniu niepełnosprawnych z życia społecznego.

Weekendowe warsztaty terapii sztuką i ruchem „Moje Inspiracje” – będą obejmowały warsztaty z choreoterapii poprzez muzykę, taniec i ruch, warsztaty plastyczne w pracowniach patchworków i decoupage oraz warsztaty podnoszenia sprawności fizycznej na zajęciach z Nordic Walking. Mają służyć twórczemu zagospodarowaniu wolnego czasu, a tym samym rozwojowi osobistemu i podniesieniu poczucia własnej wartości, aktywności fizycznej, a przez to poprawie ogólnego stanu zdrowia oraz lokalnej integracji społecznej.

Spotkania edukacyjne „Twarzą w Twarz” – spotkania z matkami dzieci wiejskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Mają na celu podniesienie wiedzy kobiet i kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych młodych ludzi oraz uwrażliwianie na ograniczenia jakie niesie za sobą operacja piersi i węzłów. Świadomość młodego pokolenia, że rak piersi to choroba cywilizacji, a nie tylko intymna choroba kobiet pozwoli na rozwój poziomu profilaktyki, wykrywania, leczenia i rehabilitacji.

Warsztaty Edukacyjne „Ja i moja organizacja” – mają służyć zapoznaniu Amazonek z działalnością statutową Stowarzyszenia, z ustalaniem priorytetów, metod działania i funkcjonowania Klubu, aktywnemu angażowaniu w życie i prace organizacji. Pomoże to wielu kobietom na odnalezienie swego miejsca w Klubie i otwarciu się na życie.

Wielokierunkowe działania „Moja szansa” – pomogą zapobiegać obrzękom ręki i niwelować lęki po leczeniu onkologicznym, wpłyną na podniesienie komfortu życia kobiet. Pomogą skutecznie i systematycznie korzystać z rehabilitacji psychofizycznej po leczeniu. Zwiększą poczucie bezpieczeństwa oraz pomogą oddalić świadomość choroby nowotworowej.

Wolontariat Ochotniczek – jest szansą na budzenie wiary, nadziei w pokonanie choroby i normalne funkcjonowania w społeczeństwie wśród nowoprzybyłych kobiet. Rozmowy telefoniczne i bezpośrednie pozwolą na wsparcie kobiet obecnie chorujących, a jako wiarygodne przykłady pozwolą przekonać, że chorobę i trudne leczenie można pokonać.

Mini Galeria u Amazonek – utworzenie galerii pozwoli na zaprezentowanie, a może nawet sprzedaż prac powstałych w czasie warsztatów w pracowniach patchworków i decoupage. Pomoże uwierzyć kobietom w swoje możliwości i zachęcić pozostałe do pracy.

Publikacje informacyjno – edukacyjne – w dobie wzrostu zachorowań na raka piersi pozwolą przybliżyć społeczeństwu problemy i sukcesy dotyczące walki z chorobą. Dadzą odpowiedź lekarza i rehabilitanta na nurtujące nas pytania. Dadzą wiarę, że rak to nie wyrok.

Promocja Projektu – pozwoli na bieżącą informację z realizacji działań poprzez radio, telewizję, prasę, internet. Zapozna środowisko z działaniami i zachęci do współpracy.

 Nasz Projekt: 

 „SOS dla wiedzy i zdrowia”

W 2011 roku realizujemy też zadania zawarte w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Zamościu. Mają wpływać na zwiększenie świadomości prozdrowotnej i promocji zdrowia. Mają uczyć właściwej dbałości o zdrowie, przejawiającej się udziałem w badaniach profilaktycznych i zdobywaniu wiedzy na temat zapobieganiu rozwojowi choroby. Poprzez udział pań w rehabilitacji psychofizycznej pozwolą na minimalizacje ograniczeń po leczeniu i uzyskaniu możliwie najlepszej jakości życia i funkcjonowania w społeczeństwie i w rodzinie.

Działania w realizacji projektu współfinansowanego przez UM Zamość:

1.Publikacja edukacyjna – Wydana w nakładzie 500 egzemplarzy formatu A3, pozwoli na uzyskanie odpowiedzi przez lekarza onkologa i rehabilitanta na wiele pytań związanych z wykrywaniem, zapobieganiem, leczeniem i rehabilitacją choroby raka piersi.

2. „Na skróty”. Odwiedź strony internetowe:

http://www.pfl.org.pl/viewpage.php?page_id=48

http://www.magodent.com.pl/

http://www.prawapacjenta.eu/

http://chemioterapia.pl/

3. S.O.S dla USG – Pięćdziesiąt skierowań na badania USG dla osób 40+, Notujemy wzrost zachorowań wśród coraz młodszych kobiet. Żaden z programów profilaktycznych nie obejmuje kobiet poniżej 55 roku życia.

4. Minimalizuj Ograniczenia – Działanie skierowane do kobiet po leczeniu raka piersi. Stowarzyszenie skupia 158 osób w przedziale wiekowym 38-80 lat i wymaga pomocy w podtrzymaniu sprawności niezbędnej do radzenia sobie w codziennych czynnościach. 45 osób dotkniętych jest nieodwracalnym obrzękiem limfatycznym, który musi być zmiękczany w trakcie drenażu limfatycznego w celu zapobieżenia martwicy kończyny. Działanie wypełnia lukę w systemie opieki zdrowotnej. Prowadzone będzie w formie warsztatów psychoedukacyjnych, zajęć ruchowych ,sesji masażu limfatycznego i kinesiotapingu. Dwa szkolenia z automasażu dla nowo operowanych.

5. „Taniej zapobiegać, niż leczyć” – Spotkania edukacyjne z młodzieżą w dwóch szkołach średnich. Na program szkolenia składać się będzie wykład lekarza onkologa, projekcja filmu instruktażowego o samobadaniu piersi, rozdawnictwo publikacji edukacyjnych oraz osobiste opowiadanie wolontariuszki-ochotniczki o swoim zetknięciu się z chorobą. Celem działania jest wyposażenie młodych kobiet w niezbędną wiedzę na temat raka piersi, nauczyć ich nawyków samokontroli co w przyszłości zaowocuje pozytywnymi zachowaniami oraz przyniesie wymierne efekty , także finansowe- „taniej zapobiegać , niż leczyć”.

6. Wykład otwarty „Co dziś oznacza rak piersi” – Zorganizowany zostanie w październiku w Sali konferencyjnej Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. Wykład poprowadzi lekarz – wysokiej klasy specjalista i autorytet w dziedzinie onkologii. Wykład będzie dotyczył najnowszych odkryć i osiągnięć w onkologii. Do udziału zaproszeni zostaną kadra medyczna onkologii, kadra rehabilitacyjna z terenu miasta oraz członkinie klubu i wszyscy mieszkańcy miasta zainteresowani i wyrażający wolę uczestnictwa. Zaproszenie mieszkańców na wykład odbędzie się poprzez lokalne media i plakaty informacyjne wywieszone w przychodniach zdrowia. Skierowany do mieszkańców miasta przybliży problemy chorób nowotworowych. 

Zapraszamy do uczestnictwa w realizacji projektów.

Amazonki na koncercie

Amazonki walczą o jakość życia

Dar Amazonek uratuje chorych przed niepełnosprawnością

Amazonki proszą o pomoc

Zamojskie Amazonki i szafa Maryli Rodowicz

Uzdolnione Amazonki

SOS Sonda ogranicza skutki

„Moje pierwsze USG”, Amazonki zapraszają na badania

Możliwość komentowania została wyłączona.