Zrealizowane

Dotychczas zrealizowane projekty

2019r

Informacja z:

REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ W ZAKRESIE REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH:

–   Umowa  Nr 1/2019/Imp i  Umowa Nr 7/2019

 3 DNI W WARSZAWIE ZAMOJSKIE AMAZONKI”  ,  z udziałem 30 osobowej grupy osób niepełnosprawnych – Zamojskich Amazonek  – 18 osób z Miasta Zamościa, 12 osób z Powiatu Zamojskiego.Uczestniczkami organizowanej 3 dniowej imprezy była 12 osobowa grupa kobiet – Amazonek Powiatu Zamojskiego i 18 osobowa grupa kobiet – Amazonek Miasta Zamość.  Zadanie realizowane było w dniach 27-28- 29.06.2019,  którego głównym celem było :

   a/ zintegrowanie środowiska kobiet niepełnosprawnych po mastektomii ,

   b/ zmiana postawy z biernej na aktywną,

 27.06.2019 – Punktualnie o godz.6.00 wyruszyliśmy w kierunku Warszawy . Zgodnie z planem o godz. 10,45 w umówionym miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem Panem Jarosławem . Po krótkiej prezentacji spacerkiem wyruszamy w kierunków  schodów ruchomych ,które umożliwiły nam przejście do Placu Zamkowego od  którego zaczynamy naszą wędrówkę po Warszawie. Krótkie zwiedzanie kościoła Św. Anny i udajemy się do najbardziej atrakcyjnego miejsca  tj. Zamku Królewskiego, zwiedzamy Apartamenty Wielkie Apartamenty Prywatne i Sale Sejmowe. Po ponad dwugodzinnym zwiedzaniu Zamku Królewskiego spacerkiem idziemy w kierunku Starego i Nowego Miasta. Zwiedzamy Katedrę, Rynek Starego Miasta ,Barbakan ,Pomnik Powstania Warszawskiego. Od godz. 16.20 , indywidualnie  zwiedzamy Muzeum Powstania Warszawskiego.  zakończonym zwiedzaniu jedziemy do  hotelu na nocleg i obiadokolacje. Po krótkim odpoczynku dla osób chętnych był spacer bulwarami nad Wisłą do Multimedialnego Parku z Fontannami.

2 dzień  –  po śniadaniu wyjazd z hotelu na krótkie autokarowe zwiedzanie Warszawy w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Wjeżdżając na 30 piętro P K i N na Taras Widokowy z którego  mogliśmy podziwiać piękną panoramę Warszawy na wszystkie kierunki, a to piękno zostało również w zdjęciach, które zostaną pamiątką i wspomnieniem każdego uczestnika. Dalej przejazd autokarem przez Warszawski Manhattan i al. Jana Pawła II przez teren byłego Gett Żydowskiego. Zwiedzamy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miejsce  tak tłumnie odwiedzane nie tylko przez naszych turystów lecz turystów z różnych części świata. Jest atrakcyjne ale to co jest  prezentowane jest bardzo tragiczne. Po zwiedzaniu wolny czas na zakupy w największym Centrum Handlowym w Europie w ARKADII. Po zakupach przejazd na obiadokolacje, szybkie przygotowanie do wyjazdu ,bo od godziny 19.30 uczestniczyliśmy w muzycznym spektaklu w Teatrze ROMA.

– powrót w późnych godzinach na nocleg do naszego hotelu , tak zakończył się 2 dzień pobytu w Warszawie.

3 dzień – po śniadaniu wykwaterowanie , wyjazd w kierunku letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Letniej rezydencji   w Łazienkach. Zwiedzanie rozpoczynamy spacerem wśród  drzew, krzewów i kwiatów. Zatrzymujemy się przy  Pomnika Fryderyka Chopina przy, którym w każdą niedzielę odbywają się letnie koncert. Idąc dalej spacerkiem po parku dochodzimy do Pałacu na Wyspie , jednego z najciekawszych polskich zabytków w stylu klasycznym z piękną Królewską Galerią obrazów. Podzieleni na dwie grupy zaczynamy zwiedzanie z przewodnikami.Po spacerze w Łazienkach  wsiadamy do autokaru i udajemy się w kierunku Wilanowa- na zwiedzanie Pałacu Króla Jana III  , pięknych ogrodów i różnych budowli znajdujących się w parku. Jest to wyjątkowe miejsce pamięci Jana III, Króla wojownika , który był jednocześnie miłośnikiem ksiąg, obrazów i wykształconym i zainteresowany rozwojem nauki mecenasem.

Nasz pobyt w Warszawie kończymy  obiadokolacją w Warszawie a w późnych godzinach nocnych  wróciliśmy  do Zamościa.

2018r

Informacja z:

REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ W ZAKRESIE REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH:

1/ Umowa Nr 13/2018 r Zakładane trzy cele projektu pn. „ Szlakiem Ordynacji Zamojskiej  „ określone zostały w trzech wymiarach :

–  w wymiarze fizycznym

–  w wymiarze psychicznym i wymiarze intelektualno-poznawczym zostały zrealizowane w następujący sposób:

Głównym celem realizowanego zadania  była organizacja 2 dniowego wyjazdu turystycznego dla 30 osób połączonego z elementami turystyki pieszej szlakiem, który powstał w 2005 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej „ Zamość i Roztocze”, „ Szlakiem Ordynacji Zamojskiej”.  Uczestnictwo Amazonek w tej  imprezie stworzyło również możliwość poszerzania wiedzy o naszej  historii, zabytkach, ośrodkach kultu religijnego regionu Roztocza.

Pierwszy dzień- 04.09.2018 r naszej  imprezy uczestnicy  mogli podziwiać najpiękniejsze zabytki architektoniczne zaczynając od  Klemensowa, w którym już niewiele zostało, ale zobaczyliśmy dawny dom dyrektora cukrowni/ obecnie restauracja Klemens/.  Szczebrzeszyna, którego historyczny klimat tworzy wielokulturowość, o czym świadczą zachowane zabytki: barokowe kościoły, najstarsza w Polsce murowana cerkiew z bogatą polichromią i dawna synagoga żydowska. Zwierzyniec , to zwiedzanie  Roztoczańskiego Parku  Narodowego i Ośrodka Edukacyjno Muzealnego, w którym mogliśmy się zapoznać z prezentowanymi wystawami i obejrzeć film edukacyjny o niepowtarzalnym krajobrazie , zróżnicowanym drzewostanie R P N. Spacer przez Bukowa Górę zakończył pobyt w Zwierzyńcu.   W dalszej naszej wędrówce zwiedzamy Górecko Kościelne , którego najcenniejszym zabytkiem jest modrzewiowy kościół z 1768 r, Krótki spacer aleją potężnych dębów zaprowadził nas  do Kaplicy na wodzie i przepływającą pod nią rzekę Szum. Z Górecka Kościelnego wyruszyliśmy w kierunku Józefowa– miasta założonego przez Tomasza Józefa Zamoyskiego w 1725 roku, gdzie kończył się nasz pierwszy dzień wędrówki noclegiem i kolacją w Ośrodku Wypoczynkowym „Roztocze” przy ul. Kościuszki 126.

Drugi dzień 05.09.2018 r po śniadaniu wyruszamy w kierunku Hamerni , na skraju której ,nad rzeką Sopot znajduje się Czartowe Pole z pięknymi wodospadami/szumami/. Wędrując jednym ze szlaków mijamy ruiny dawnej ordynackiej papierni, jednej z największych zakładów produkujących papier w Królestwie Polskim. Dziś pozostałe ruiny są wielką atrakcją turystyczną . Opuszczając to atrakcyjne miejsce udajemy się w kierunku Suśca – znanej miejscowości turystycznej , w której przechodząc szlakami turystycznymi podziwialiśmy najpiękniejsze roztoczańskie szumy na Tanwi oraz potoku Jeleń. Obiad w obiekcie hotelowym „Sosnowe Zacisze” w Suścu zakończył drugi dzień wędrówki Amazonek po największych atrakcjach turystycznych Regionu Roztocza.

Zorganizowany wyjazd przez Stowarzyszenie przy pomocy środków finansowych Starostwa Powiatu Zamojskiego  zawierał ważną formę związaną integrowania środowisk kobiet niepełnosprawnych po mastektomii podczas wspólnego spotkania przy kolacji z członkiniami Stowarzyszeń Amazonek w Zamościu jak również Amazonkami Powiatu Zamojskiego. Uczestnictwo 30 osób – Amazonek z naszego Stowarzyszenia oraz Powiatu Zamojskiego w realizowanym zadaniu pozytywnie wpłynęło  na zmianę postaw z biernych na aktywnych. Pozwoliło na kreatywne myślenie o swojej przyszłości i uczestnictwo w imprezach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez Stowarzyszenie w następnych latach.

 ŚLĄSK – ZWIEDZAMY NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE „

Uczestniczkami organizowanej 3 dniowej imprezy było; 12  Amazonki Powiatu Zamojskiegoi 18 Amazonek Miasta Zamość, do której dodane zostały z  elementami turystki kwalifikowanej. Zadanie realizowane było w dniach 20/21/22.06.2018 roku z udziałem 30 osobowej grupy Amazonek – 18 Amazonek z Miasta Zamość i 12 Amazonek Powiatu Zamojskiego,   której głównym celem było:

  a/ zintegrowanie środowiska kobiet niepełnosprawnych po mastektomii ,

   b/ zmiana postawy z biernej na aktywną,

   c/ zmiany myślenia o swojej przyszłości poprzez uczestnictwo w imprezie turystyczno-krajoznawczej z elementami turystyki kwalifikowanej.

1 dzień – 20.06.2018r – o godzinie 3.30 z parkingu  z Zamościa 30 osobowa grupa Amazonek wyjechała w kierunku Szczawna Zdroju do jednej z najsłynniejszych miejscowości uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku. W godzinach popołudniowych dojechaliśmy na umówione spotkanie z przewodnikiem w Szczawnie, z którym zaczęliśmy naszą wędrówkę po Szczawnie ;  od Parku Zdrojowego, najbardziej atrakcyjnego miejsca w Szczawnie, Pijalnii wód Mineralnych, Hali Spacerowej, Muszli Koncertowej, Kościoła Wniebowzięcia NMP z I poł.XX w. Po zakończonym spacerze udaliśmy się do obiektu noclegowego p.n. LUNA mieszczącego się w samym centrum miasta , po zakwaterowaniu  o godzinie. 18.30 , 30 osobowa grupa miała przygotowaną obiadokolację. Po kolacji zorganizowany został spacer z przewodnikiem po uzdrowisku.

–  nocleg w Szczawnie Zdroju  z 20/21.06.2018 r zakończył pierwszy dzień.

2 dzień  – 21.06.2018 r

–  śniadanie 7.30-8.00

–  po śniadaniu wyjazd do Krzeszowa – zwiedzanie założonego w roku 1292 cysterskiego opactwa  zespołu klasztornego prawdziwej perły baroku ,jednego z najcenniejszych zabytków sakralnych w Europie z najbardziej okazałą Bazyliką MB Łaskawej, Kościołem Św. Józefa ,mauzoleum Piastów ŚWIDNICKO-Jaworskich, Domem Opata z zabudowaniami klasztornymi oraz kapliczkami,

–  dalej przejazd do KSIĄŻA- zwiedzanie najpiękniejszego ogrodu botanicznego , tarasami  widokowymi, fontannami i ogrodem,

–  następnie przejazd do ŚWIDNICY – zwiedzanie Kościoła Pokoju- to ewangelicko-augsburski kościół Św. Trójcy – najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska , a zarazem najsłynniejszy zabytek Świdnicy ,wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury  UNESCO,

–  przejazd do Wrocławia

–  zwiedzanie miasta z przewodnikiem  : Wrocławski Rynek z Ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami

Jaś i Małgosia, Szlak Krasnoludków, Plac Solny ,Stare Jatki , Ostrowa Tumskiego z Katedrą,

– po zwiedzaniu zakwaterowanie na nocleg 21/22.06.2018 r  – Wrocławskie Zacisze  i obiadokolacja

– po obiadokolacji nocny spacer po Wrocławskiej Starówce,

3 dzień 22.06.2018 r

–  śniadanie 7.00-8.00 – wykwaterowanie

–  wyjazd w kierunku Muzeum Narodowego we Wrocławiu na zwiedzanie  : Panoramy Racławickiej-wielkiego malowidła o wymiarach 120x15m przedstawiającego bitwę pod Racławicami z roku 1794  , – –  po zwiedzaniu Muzeum udajemy się do Wrocławskiego ZOO gdzie każdy z nas mógł podziwiać piękny świat podwodny w  Afrykarium  i w dalszej części podziwiać zwierzęta we Wrocławskim Zoo, 

–  godzina 16.00 – obiadokolacja kończy nasz pobyt na ŚLĄSKU

–  godzina 17.00 – powrót do Zamościa około godz 2.00 

2017r

Informacja z:

REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ W ZAKRESIE REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO P.T „ POMAGAJĄC INNYM ,POMAGASZ SOBIE”

realizowanego w okresie  od 2017-04-01 do 2017-12-31  w  ramach  Programu  Funduszy Inicjatyw  Obywatelskich – Konkurs FIO 2017 Ministerstwa Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej.

1.      WARSZTATY PLASTYCZNE – poprzez ich organizację i realizację Stowarzyszenie wspomaga proces zdrowienia poprzez twórczą samorealizację, tworzenie nawiązywania porozumienia językiem uniwersalnym, jakim jest sztuka. Podczas tych warsztatów  uczestniczki przygotowały  projekty ulotki edukacyjno-informacyjnej jak również wykonanych zostało 50 kompletów  prace /materiały/ metodą de coupage, które wręczane zostały wszystkim zawodnikom V edycji Triathlonu dla Zamojskich Amazonek, Jacnia 2017. Warsztaty zorganizowane zostały w siedzibie Stowarzyszenia w formie 3 cyklicznych spotkań po 6 godzin każde z udziałem 15 osobowej grupy kobiet. / w załączeniu serwis fotograficzny

2.      WARSZTATY SPOŁECZNO-TERAPEUTYCZNE – miały na celu budowanie postawy pewności siebie ,pozbycie się strachu przed otoczeniem a przede wszystkim tworzenie dobrych relacji między ludźmi zdrowymi i ludźmi po przebytych chorobach onkologicznych. Warsztaty przeprowadzone zostały w formie 3 dniowego wyjazdu dla 15 osobowej grupy  kobiet w terminie 29-30.05 i 1.06.2017 roku w miejscowości Potoczek koło Zamościa . W trakcie realizacji tego zadania uczestniczki wyjazdu realizowały to  zadanie poprzez :

– zorganizowanie i prowadzenie Biura zawodów V edycji Triathlonu dla Zamojskich Amazonek, Jacnia 2017 w udostępnionych nam pomieszczeniach przez Ochotniczą Straż Pożarną w Potoczku gm. Adamów.

–  przygotowanie  i obsługa punktów dożywiania zawodników na trasach przejazdu zawodników ,

– kierowanie ruchem zawodów i zabezpieczenie stref zmian ,

– przygotowanie i wydawanie posiłków regeneracyjnych dla zawodników i pozostałych wolontariuszy pomagających nam przy obsłudze naszej imprezy.

3.      WARSZTATY SZKOLENIOWO – TERAPEUTYCZNE zorganizowane zostały w dniach 31.05-2.06.2017 r  w Ośrodku Wypoczynkowym w Jacni gm. Adamów  pow. zamojski dla 30 osobowej grupy kobiet z województwa lubelskiego z miejscowości: Lublin, Poniatowa, Łęczna, Kraśnik, Chełm i Zamościa . Zajęcia realizowane były w dwóch 15 osobowych grupach uwzględniały:

1/ Zajęcia grupowe psychologiczne uwzględniały : ćwiczenia i metody służące radzeniu sobie z niepożądanymi stanami emocjonalnymi, wzmacnianiu postaw w utrzymaniu zdrowia i obalaniu mitów związanych z chorobą nowotworową.

2/ Zajęcia grupowe z autoprezentacji i komunikacji medialnej ukierunkowane zostały na budowanie postawy otwartości i umiejętności przy przekazywaniu informacji.

3/ Zajęcia rehabilitacyjne przeprowadzone zostały przez wykwalifikowanych masażystów z zakresu zajęć rehabilitacyjnych , nauki podstawowych ćwiczeń postawy rehabilitacji pooperacyjnej.

Dla 30 osobowej grupy przygotowanych zostało 30 kompletów materiałów .

 

Działanie IV.6 pkt.5 EDUKACJA – zorganizowane 3 panele edukacyjny- informacyjne  mają zwiększyć  świadomości wszystkich o współczesnych metodach leczenia o ochronie zdrowia,         w dniu 8 września 2017 w Sali Konferencyjnej Wojewódzkiego Szpitala im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

5.1 Wykład – Współczesna radioterapia w leczeniu raka piersi  – dr hab.n.med. Iwona Gisterek  prof.nadzw. Ordynator Oddziału Radioterapii w Zamościu , 5.2 Prezentacje : Rola Amazonek w procesie zdrowienia kobiet z rakiem piersi „    Przygotowane zostały  przez : Amazonki Zakarpacia – Ukraina ,        Amazonki Schwabisch Hall – Niemcy i Zamojskie Amazonki,

 5.3. Panel „ Zasłużeni i nagrodzeni” połączone zostało z obchodami Jubileusz 20 Lecia działalności Stowarzyszenia. W uroczystym spotkaniu uczestniczył Pan Andrzej Mielcarek- Dyrektor Szpitala – Gospodarz obiektu , Pan Andrzej Zastąpiło Zastępca Prezydenta Miasta Zamość,  Starosta Powiatu Zamojskiego Pan Henryk Matej, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych nasi parlamentarzyści jak również Dyrektorzy Zakładów wspomagających nasze Stowarzyszenie. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli nasi lekarze onkolodzy, psychologowie, rehabilitanci, pielęgniarki oraz przedstawiciele Klubów i Stowarzyszeń województwa lubelskiego razem około 140 osób. Oficjalne spotkanie i powitanie gości dokonane zostało przez Panią Prezes Stowarzyszenia – Jolantę Sprawkę, która serdecznie podziękowała wszystkim za udział w jubileuszowych obchodach stowarzyszenia. Za społeczną pracę wykonywaną na rzecz ochrony zdrowia w środowisku lokalnym przez nasze ochotnicki wolontariuszki Zarząd  przyznał dla 9 osób „Srebrne łuki” natomiast 10 osób otrzymało wyróżnienia i podziękowania..

Specjalne odznaczenie „Bursztynowe łuki” wręczone zostały 2 osobom dla Pana Andrzeja Milcarka –Dyrektora Szpitala J.P.II w Zamościu oraz Pana Ryszarda Gliwińskiego Wójta Gminy Zamość. Szczególne wyróżnienie w postaci „kryształowego łuku” przyznane  przez Federację Amazonek w Poznaniu za wieloletnią społeczną pracę wykonywaną na rzecz ochrony zdrowia otrzymała nasza koleżanka Jadwiga Dubas .Wszystkim wspierającym nasze Stowarzyszenia przekazaliśmy podziękowania wraz z symbolicznym upominkiem i czerwoną różą, która była symbolem naszego spotkania i  wręczana była wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

Prezydent Miasta Zamość uhonorował medalem „Zasłużony dla Miasta Zamość”- Stowarzyszenie jak również taki sam Medal przyznał Pani Jolancie Sprawka-Prezesowi Stowarzyszenia. Uroczystego wręczenia w imieniu Prezydenta dokonał obecny na spotkaniu Pan Andrzej Zastąpiło-Zastępca Prezydenta Miasta Zamość i Pan Krzysztof Rusztyn – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Zamościu.

Na ręce pani Prezes przekazanych zostało mnóstwo życzeń, prezentów i kwiatów.Kończąc część oficjalną jubileuszu i panelu edukacyjnego na zakończenie  wszyscy mieli możliwość odśpiewania naszego amazońskiego hymnu jak również wysłuchać koncertu Marii Adamczyk i Tadeusz Flora.Następnie wszyscy spróbować Jubileuszowego Tortu ufundowanego przez Prezydenta Miasta Zamość a wspólny poczęstunek zakończył uroczyste obchody organizowanego panelu edukacyjnego połączonego z obchodami Jubileuszu – 20 lecia Zamojskich Amazonek.

 / w załączeniu prezentacje/

 

 

Działanie IV.6 pkt. 6 WYDAWNICTWA 

W ramach tego działania wykonano ulotkę edukacyjną-informacyjną tematycznie związaną z objawami raka piersi, zalecanych badań .Ulotka wykonana została w nakładzie 500 sztuk formacie A-4 w pełnym kolorze.

Działanie IV.6 pkt. 7 PROMOCJA PROJEKTU

  1. Stała promocja na stronie internetowej stowarzyszenia amazonki.org
  2. Bieżąca aktualizacja umieszczanych informacji o realizowanych zadaniach na stronie internetowej w zakładce PROJEKTY – REALIZOWANE PROJEKTY z bieżącym serwisem fotograficznym i sposobie realizacji danego zadania,
  3. Wykonany baner promocyjno-informacyjny prezentowany był na imprezach organizowanych przez Miasto Zamość”

– „Jarmarku Hetmańskim” w mc 06.2017 roku

–  Międzynarodowej imprezie folklorystycznej p.n „ Eurofolk”

–  Warsztatach szkoleniowo-teraputycznych w Jacni w mcu 05.2017 r ,

–  Spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia z Amazonkami z Niemiec w mcu 07.2017 r

–  Spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia z Amazonkami  z Żywca W MC.08.2017 R

–  Przy organizacji panelu Edukacyjnego w mc.u 09.2017 r


2016

Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” z siedzibą w Zamościu informuje o wykonaniu zadania publicznego – TURYSTYKA i KRAJOZNAWSTWO ORAZ DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ DZIECI  I MŁODZIEŻY, W TYM WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY   p.n „ MAZURYGOTYK i NATURA” realizowanego w okresie od 01.02 do 30.08.2016 r na podstawie podpisanej umowy ze Starostwem Powiatu Zamość.

Głównym celem realizowanego zadania była organizacja 3 dniowego wyjazdu dla 25 osób z elementem poszerzania wiedzy o zabytkach, ośrodkach kultu religijnego, innego Regionu geograficznego od naszego, jak również formą integrowania środowiska kobiet niepełnosprawnych po mastektomii. To dobra okazja do powrotu do aktywizacji ruchowej, społecznej, kulturalnej sprzed zaistnienia choroby. Doświadczenia związane z realizacją dwóch poprzednich zadań, pokazują ,że zaplanowane kierunki działań aktywizacyjnych zostały dobrane właściwie, zawierały duży zasób wiedzy informacyjnej , dokonały rozpoznania potrzeb i poziomu sprawności osób niepełnosprawnych.

Pierwszy dzień 23.06.2016 r po dojeździe do Augustowa i dopełnieniu niezbędnych formalności w porcie Żeglugi  Augustowskiej wsiadamy na statek i uczestniczymy w 3 godzinnym rejsie rzeką NETTĄ-Jeziorem NECKO-Jeziorem ROSPUDA .Mieliśmy świadomość, że podczas pobytu Ojca Świętego na Suwalszczyźnie tą samą trasą płynął Papież Jan Paweł II. Regionalny obiad „ Kartacze z surówkami „ przygotowała nam restauracja „Pod Żagielkiem” w Augustowie. Krótki spacer po Starówce Augustowskiej przy pięknej słonecznej pogodzie zakończył pierwszy dzień wyjazdu. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy do Suwałk gdzie mieliśmy zarezerwowany 2 dniowy nocleg w Domu Noclegowym „Wigry”.

Drugi dzień 24.06.2016 r – Drugi dzień wyjazdu zawierał ważną formę turystyki kwalifikowanej i turystyki poznawczej a związany był z wyjazdem we wczesnych godzinach rannych na Litwę gdzie z uroczą Panią przewodnik zwiedzaliśmy  Troki i Wilno. Najwcześniejszymi budowlami murowanymi na Litwie były zamki. Do naszych czasów zachował się najbardziej wyrazisty przykład architektury gotyckiej : zamek w Trokach – zamek na wyspie wzniesiony” z cegieł na sposób francuski” z zabudową drewnianą samego miasteczka , które to atrakcje  mieliśmy przyjemność zwiedzania mimo upalnego i gorącego dnia. Odpoczynkiem był obiad kuchni karaimskiej przygotowany przez Karaimów, osadników którzy do dziś zachowali swoje tradycje i tutaj zamieszkują ,  a po obiedzie przejazd do Wilna –stolicy europejskiej znajdującą się na pograniczu dwóch starych cywilizacji – łacińskiej i bizantyjskiej. Prawdziwą dumą Wilna jest barokowa architektura Starówki, w której do chwili obecnej zachowany został średniowieczny układ ulic. Jedną z atrakcji Starego Miasta jest kościół Św.Anny, kościół św. Piotra i Pawła – to prawdziwa perła baroku z ponad 2 000 rzeźbami wykonanymi przez włoskich mistrzów i wiele innych budowli sakralnych. Historyczne centrum Wilna to Plac Katedralny i budowle wokół niego wzniesione z najważniejszą budowlą Bazyliką – świątynią królewską pod wezwaniem św. Stanisława i sw. Władysława. Jednym z ważnych symboli wileńskich, które jest odwiedzane przez turystów-pielgrzymów jest Ostra Brama, w której znajduje się Kapliczka a w niej obraz Matki Boskiej. Mimo ponad 30 stopniowego upału wszyscy byliśmy wytrwali i dzielnie te i jeszcze inne zabytki udało nam się zwiedzić i podziwiać. Przed wyjazdem z miasta zatrzymaliśmy się na krótkie zakupy a później z żalem musieliśmy pożegnać Litwę i wrócić do Polski na nocleg z kolacją.

Trzeci Dzień 25.06.2016 r – po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu opuszczamy Suwalszczyznę  i wyjeżdżamy na Warmię i Mazury do Giżycka. Spotkanie z przewodnikiem przy Twierdzy Boyen ,od której zaczynamy zwiedzanie. Obiekt wzniesiony w latach 1843-1860 stanowiła ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich. Nigdy nie zdobyta , otoczona kamienno-ceglanym murem o długości 2303 m, z wewnętrzną powierzchnią 100 ha. Opuszczając Twierdzę spacerkiem idziemy w kierunku mostu obrotowego gdzie podziwiamy jego otwarcie, podczas którego mogą Kanałem przepłynąć w obie strony statki turystyczne. Spacer promenadą i dojście do autokaru, którym udajemy się do następnego celu naszej podróży do Mikołajek.

Obiad po trasie i  powrót do Zamościa o godz. 24.00 zakończył naszą 3 dniową wędrówkę.

2015

Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” z siedzibą w Zamościu informuje o wykonaniu zadania publicznego TURYSTYKA i KRAJOZNAWSTWO oraz WYPOCZYNEK DZIECI i MŁODZIEŻY p.n ZDOBYWAMY GÓRSKIE SZLAKI – POMAGAMY ZDROWIU „AMAZONKI w okresie od 15 lutego 2015r do 30 sierpnia 2015 r na podstawie podpisanej umowy ze Starostwem Powiatu Zamość.
Głównym celem realizowanego zadania była organizacja 3 dniowego wyjazdu dla 25 osób z elementem poszerzania wiedzy o zabytkach, ośrodkach kultu religijnego, innego Regionu geograficznego od naszego, jak również formą integrowania środowiska kobiet niepełnosprawnych po mastektomii. Uczestnictwo w wyjeździe turystyczno-krajoznawczym dało możliwość zmiany postaw z biernych na aktywne. 25.06.2015 r w pierwszym dniu imprezy po dojeździe do miejscowości Sromowce Kąty / przystani do spływu/ o godz. 10.00 wsiedliśmy na łodzie i uczestniczyliśmy w Spływie Przełomem Dunajca – jedną z największych atrakcji regionu. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie. Długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min. Po dopłynięciu do Szczawnicy i spotkaniu się z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Szczawnicy jednej z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Pienin. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim bogatym źródłom wód mineralnych, których mieliśmy możliwość spróbowania, dzięki którym uchodzi ona za swoisty kurort, który z powodzeniem może konkurować z najsłynniejszym uzdrowiskiem Beskidów – Krynicą. Zwiedziliśmy Czorsztyn wieś położoną na pograniczu Pienin i Gorców nad Jeziorem Czorsztyńskim, Zamek w Niedzicy- przepięknie położoną górską warownię z XIV wieku. Zamek Dunajec pomimo burzliwych dziejów, pożarów i licznych wojen, których te prastare mury były świadkami, wciąż cieszy oczy zwiedzających turystów. Renesansowy zamek dolny z XIV w. oraz gotycki zamek górny, który w XV w. został dotkliwie zniszczony obecnie mieści muzeum. Zobaczyć tu można m.in. eksponaty związane z historią obiektu, izbę tortur, udostępniana do zwiedzania jest też sala myśliwska oraz izba straży. O godz.18.30 dojechaliśmy na nocleg do Schroniska „Trzy Korony” – położone u stóp najsłynniejszego pienińskiego szczytu jakim są TRZY KORONY. Dzień został zakończony wspólną obiadokolacją w Schronisku.
26.06.2015 r – Drugi dzień wyjazdu zawierał ważną formę turystyki kwalifikowanej i związany był z wejściem na szczyt „ Trzy Korony” – Głównym Szlakiem Pienińskim „Chwała Bogu”, który prowadzi prosto na Trzy Korony , najwyższą i najlepiej rozpoznawalną górę Pienin Właściwych, a także jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Zejście w Krościenku – jednej z najbardziej znanych miejscowości turystycznych oraz letniskowych zakończyło się zasłużonym obiadem. Wolny czas przeznaczony był na odpoczynek , zrobienie drobnych zakupów pamiątek regionalnych. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy do Krosna na spotkanie z Krośnieńskimi Amazonkami. Nocleg i wspólna kolacja w obiekcie DWÓR OSTOIA – Klimkówka , ul. Zdrojowa 1/ www.ostoia.pl/ zakończyła drugi dzień wyjazdu.
27.06.2015 r – po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wybraliśmy się na zakupy do Salonu Firmowego Huty Szkła w Krośnie. Po udanych zakupach wyjeżdżamy do Zamościa. W czasie podróży korzystamy z przerwy obiadowej. Powrót do Zamościa o godz. 18.00 zakończył naszą 3 dniową wędrówkę.

2014

Zobacz – jest nas tysiące ”  zadanie realizowane w okresie od 01.02.2014 r do 15.12.2014 r  na podstawie podpisanej  umowy nr  35/2014 r , zawartej w dniu   21.04.2014 r pomiędzy Powiatem Zamojskim Stowarzyszeniem Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” w Zamościu.

Głównym celem realizowanego zadania  była organizacja 2 dniowego wyjazdu turystycznego dla 35 osób połączonego z elementami turystyki kwalifikowanej. Uczestnictwo Amazonek w tej  imprezie stworzyło również możliwość poszerzania wiedzy o polskiej historii, zabytkach, ośrodkach kultu religijnego regionu Świętokrzyskiego. 03.10.2014 r w pierwszy dzień imprezy uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać najpiękniejsze zabytki architektoniczne Sandomierza. W dalszej drodze zwiedzaliśmy Muzeum Przypkowskich – muzeum zegarów w Jędrzejowie, na krótki spacer wstąpiliśmy do Nagłowic – miejsca urodzin i twórczości Mikołaja Reja. W godzinach wieczornych  dojechaliśmy do Częstochowy na kolację. Nocleg w Częstochowie grupa zabezpieczony miała w hotelu DOLCAN.  Drugi dzień wyjazdu  zawierał ważną formę związaną integrowania środowisk kobiet niepełnosprawnych po mastektomii podczas wspólnego spotkania z członkiniami Stowarzyszeń Amazonek w Polsce podczas rokrocznie odbywających się Ogólnopolskich pielgrzymek „Amazonek„na Jasną Górę.  Uczestnictwo 35 osób – Amazonek z naszego Stowarzyszenia w realizowanym zadaniu pozytywnie wpłynęło  na zmianę postaw z biernych na aktywnych. Pozwoliło na kreatywne myślenie o swojej przyszłości i uczestnictwo w imprezach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez Stowarzyszenie w następnych latach.

„ Moje życie”- Sprawozdanie Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki” z siedzibą w Zamościu z wykonania zadania publicznego p.n „ Moje życie” realizowanego w okresie od   01.01.2014. do 31.12.2014 na podstawie podpisanej umowy  nr 182/201 zawartej w dniu 21 lutego 2014 z Miastem Zamość.

Założone cele realizacji zadania określonego ofertą zostały zrealizowane. Zorganizowano cotygodniowe zajęcia z kinezyterapii. Przeprowadzono  sesje z drenażu limfatycznego w celu zatrzymania obrzęku postępującego i zapobiegające stwardnieniu kończyny. Wolontariuszki przeprowadziły bezpośrednie spotkania z aktualnie chorującymi kobietami niosąc wsparcie psychiczne i emocjonalne, odwiedzając ośrodek chirurgii onkologicznej w Szpitalu Papieskim w Zamościu. Pełniły też dyżury w siedzibie stowarzyszenia monitorując telefonicznie stan emocjonalny kobiet po leczeniu raka piersi, jak również prowadząc rozmowy z kobietami odwiedzającymi stowarzyszenie. Udzielono porad indywidualnych w ramach indywidualnych sesji z psychologiem. Zorganizowano wykład otwarty na temat raka szyjki macicy. Odbyły się spotkania edukacyjne z młodzieżą ponad gimnazjalną. W trakcie spotkań edukacyjnych i wykładu otwartego rozdano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi.

Realizacja projektu zapewniła prowadzenie podstawowego postępowania po mastektomii w zakresie rehabilitacji fizycznej. Prowadzone sesje drenażu limfatycznego i kinezyterapii nie pogłębiły kalectwa. Wizyty w szpitalu na oddziale chirurgii onkologicznej, uświadomiły kobietom aktualnie chorującym, że po diagnozie nie kończy się życie. Jaka jest procedura postępowania po zabiegu chirurgicznym, jak prowadzić rehabilitację i gdzie jest ona prawidłowo prowadzona. Rozmowy pomogły w pokonaniu stresu i stanów depresyjnych, wzmocniły ich siły witalne do walki z chorobą, pomogły kobietom pokonywać strach i lęk onkologiczny, dając szansę odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Na bieżąco prowadzony był monitoring osób z nawrotem choroby i prowadzone były rozmowy wspierające przez wolontariuszki dyżurujące w siedzibie klubu. Najbardziej potrzebującym na indywidualne zgłoszenia zapewniono indywidualne rozmowy z psychologiem. Zorganizowano wykład otwarty na temat raka szyjki macicy i dodatkowo spotkania edukacyjne z młodzieżą, podczas których kolportowano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi.

 

2013

 

 

UDZIAŁ AMAZONEK W JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM

ORGANIZOWANYM PRZEZ MIASTA PARTNERSKIE ZAMOŚĆ I SCHWABISCH HALL

 

8-15.12.2013r finansowanego ze środków  Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej , środków własnych i środków Miasta SHA. Po raz pierwszy w 2013 roku Zamojskie Amazonki uczestniczyły w organizowanym od 3 lat „Jarmarku Bożonarodzeniowym” w SHA, po raz pierwszy z udziałem miast partnerskich. W ramach realizowanego projektu na organizowanym wspólnym stoisku z Miastem Zamość w przestrzeni zabytkowego Zespołu Staromiejskiego w SHA zaprezentowane zostały atrakcyjne  wyroby rzemiosła artystycznego. Mieszkańcy miasta SHA i okolic mogły posmakować znakomitych miodów ,poznać smaki pierogów, otrzymać informacje o Zamościu : foldery, przewodniki w różnych wersjach językowych a przede wszystkim  zapoznać się z bogatą ofertą rzemiosła artystycznego wykonaną przez „Zamojskie Amazonki“ w czasie warsztatów terapii zajęciowej Patchworki. Samodzielnie wykonane świąteczne aniołki z drewna, kolorowe obrusy , narzuty , poduchy w różnych kształtach i kolorach ,różnego rodzaje drewniane pudełka, igłą malowane obrazy, to unikatowe wyroby, wykonane z pasją i sercem. Dla miłośników tkaniny są prawdziwymi dziełami sztuki. Stanowią niepowtarzalny prezent dla przyjaciół. Amazonki z organizacji „Samopomoc Kobiet Chorych na Raka” w Schwäbisch Hall przez okres pobytu wspierały i służyły pomocą . Podczas pobytu  osoby biorące udział w organizacji i obsłudze stosika uczestniczyły w spotkaniach z Niemieckimi Amazonkami  i  mieszkańcami SHA. Miasto Zamość i Stowarzyszenie w zakresie obsługi stoiska reprezentowane było prze 8 osobową grupę Amazonek. Przedmiotowe przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy, co w znacznym sposób przyczyniło się do rozszerzenia podjętej już współpracy wnoszącej wiedzę i doświadczenie w zakresie promocji wyrobów artystycznych i produktów regionalnych.  Realizacja tego projektu umożliwiła pogłębienie doświadczeń oraz zdobycie dodatkowej wiedzy instytucji z obydwu miast partnerskich i współpracujących z nimi stowarzyszeń w zakresie realizowanych działań.

 

2012

 

Projekt  „Moja pierwsza mammografia 35+” z zakresu profilaktyki zdrowia skierowany do mieszkanek Zamościa powyżej 35 roku życia, przeprowadzony przy współpracy Zakładu Radiologii Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu.

2011

Projekt  „O raku bez tabu” dofinansowany przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, projekt „SOS dla wiedzy i zdrowia” dofinansowany przez Urząd Miasta Zamość i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. przy współpracy NZOZ PROF-LEK w Zamościu.

2010

Projekt „Twój wybór – to zdążyć przed rakiem” dofinansowany przez Urząd Miasta Zamość i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. przy współpracy Centrum Zdrowia Puls w Zamościu.

2009

Projekt „Większa świadomość – większe szanse na życie” dofinansowany przez Urząd Miasta Zamość.

2008

Projekt „Rak to wielka sztuka żyć od nowa” w ramach programu rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. 

2007

Projekt „Bądźmy zdrowi” dofinansowany przez UM Zamość, projekt „Babska e-sprawa – aktywizacja i integracja kobiet wiejskich poprzez nowoczesne technologie komunikacyjne” dofinansowany przez Fundację OŚKA ze Środków Fundacji Forda w ramach Programu Wspierania Polskich Organizacji, Inicjatyw i Grup Kobiecych „Fundusz dla Kobiet”.

2006

Projekt „Różowa Rewolucja – aktywność kobiet szansą na zdrowie” realizowany w ramach programu INTERREG III/TACIS, RITA 2005, UM Zamość, projekt „Więcej zdrowia, więcej wiedzy, więcej życia” realizowany w ramach Rządowego Programu – FIO.

2005

Projekt „Wiedza to najlepsza broń kobiet w walce z rakiem piersi, aktywność szansą na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie” w ramach programu RITA 2004, projekt „Wiedza to bron kobiet w walce z rakiem piersi” – dotacja UM Zamość.

2004

Realizacja zadań dotyczących rehabilitacji kobiet po leczeniu raka piersi dotacja PFRON oraz dofinansowanie z ZZZ.

2003

Projekt „Zdążyć przed rakiem II:” finansowany przez Zamojskie Zakłady Zbożowe i instytucje samorządowe.

2002

Projekt „Zdążyć przed rakiem” zrealizowanym w 2002 r. w ramach programu Małych dotacji ACCESS 1999.

2001

Projekt „Rak – pokonać strach II” sfinansowany przez sponsora ZZZ w Zamościu.

2000

Projekt „Rak – pokonać strach” realizowany w ramach małych dotacji, PHARE Lien.

1999

Projekt „Rak – pokonać strach” realizowany w ramach małych dotacji, PHARE Lien.

Możliwość komentowania została wyłączona.